Z rezidenční čtvrti bude dopravní tepna, bojí se na Praze 7

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 5. 2014 20:10
Blanka má z centra vyvést auta, nová obchodní centra na Praze 7 je tam naopak opět přivedou. A zlikvidují tamní malé obchodníky.
Nový Palác Stromovka na začátku stavby v cípu trojúhelníku tvořeného křižovatkami Veletržní, Strojnická a Dukelských hrdinů.
Nový Palác Stromovka na začátku stavby v cípu trojúhelníku tvořeného křižovatkami Veletržní, Strojnická a Dukelských hrdinů. | Foto: Palác Stromovka

Praha - Třída Milady Horákové vedoucí z Letné ke Strossmayerovu náměstí je plná malých obchodů. To se však během několika málo let může změnit.

Nové obchodní a společenské centrum, které vedle svého stadionu na pražské Letné plánuje fotbalová Sparta, je totiž jedním ze tří projektů, které mohou nevratně změnit tvář pražských Holešovic a Letné.

V těsném sousedství fotbalové Sparty, jen pár desítek metrů směrem z centra, chce postavit administrativní komplex s názvem Letná Office Park společnost Lordship. A o kus níže, naproti Veletržnímu paláci, stejná společnost chystá nákupní centrum Palác Stromovka. Jeho část má navíc stát na místě, kde Němci shromažďovali Židy a posílali je odtud do koncentračních táborů.  

Z Letné Letňany?

"Z klidné rezidenční čtvrti se Letná stane nákupním střediskem typu Letňan," reaguje zastupitel Strany zelených na Praze 7 Ondřej Mirovský, který na plánovaný projekt Sparty upozornil.

Paradoxní je, že novému obchodnímu centru Sparty dal dobrozdání i Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Podle něj je přínosné například tím, že překryje nájezdovou rampu tunelu Blanka.

"Ten barák nic nezakrývá, ten výjezd tam je, to je falešný argument," reaguje rozhořčeně ředitel Ústavu pro dějiny umění Univerzity Karlovy a současně jednatel Klubu za starou Prahu Richard Biegel. "Jak může někdo dát stanovisko k takové stavbě, která natáhne dopravu, má parkoviště a je zcela v rozporu s charakterem území?" kroutí hlavou.

A s ním souhlasí i Mirovský. "Postoj IPR k tomu projektu považuji za skandální, neboť argumentovat slovy, že projekt citlivě dotváří městkou třídu je spíše hodný developera, který chce na pozemku vydělat bez ohledu na okolní kontexty, a ne instituce, která má dohlížet na vyvážený rozvoj města," říká.

Nejdřív studie, potom stavět

Naopak architekt a urbanista Ivan Lejčar s projektem nemá problém. "Sice nevidím do střev, ale ten dům je udělán dobře. Je jasné, že tam musí něco vzniknout. Aby zůstalo tréninkové hřiště přímo u výjezdu z Blanky, je samozřejmě nesmysl. Kdo by tam trénoval a dýchal," říká s tím, že mnohem horší jsou dva další plánované projekty – nové administrativní centrum Office Park Letná v těsném sousedství a nedaleký Palác Stromovka.

Biegel ale oponuje. Nevhodné jsou všechny projekty. "Všude v okolí jsou vilové stavby. To, co začíná za Spartou, je volný horizont, toto nikdy nebyla stavební parcela," říká. Podle něj by měla být nejdříve vypsána urbanistická studie, jak by vůbec měla Letná vypadat – a ne rovnou tam stavět. "A pokud by tam něco mělo stát, tak veřejná stavba typu knihovny či koncertní síně," podotýká Biegel.

Kromě toho, že nová obchodní centra přivedou do dosud klidné čtvrti další auta, můžou zlikvidovat místní živnostníky. "Z třídy Milady Horákové, která je zatím plná malých obchodů, se stane dopravní stoka," poukazuje Mirovský. Ten se obává i toho, že pokud se na Letné postaví jedna budova, tak už se těžko bude bránit stavbě dalších velkých komerčních projektů.

Čekání na demoliční výměr

Ze tří plánovaných komerčních projektů na Praze 7 je nejdále Palác Stromovka, který by měl být dokončen na přelomu let 2015 a 2016. Lordship zde již připravil staveniště a čeká, jak dopadnou odvolání proti již vydanému stavebnímu povolení.

Naopak ve svém druhém projektu – Office Park na Letné – zatím čeká, zda mu stavební úřad Prahy 6 povolí demolici budov, které jeho projektu zatím brání. Nový objekt s plánovanými 33 000 metry čtverečními k pronájmu a 480 parkovacími místy má vyrůst na místě šesti historických vil. Jedna je již zbouraná, další dvě jsou zcela zdevastované.

A kritici jsou přesvědčeni, že je majitel nechává zchátrat právě proto, aby jeho plánům nestály v cestě. Předchozí vlastník již dříve dodal znalecký posudek, který konstatuje, že vily je již velmi obtížné zachránit.

Stavební úřad v minulosti musel dokonce jejich majiteli nařídit, aby zajistil statiku. "V současnosti je požádáno o demolici vil, ta ale dosud nebyla povolena," řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Praha 6 podle něj vyžaduje pro posouzení žádosti řadu vyjádření dotčených orgánů, zejména odboru památkové péče hlavního města.

Koncem loňského roku předložil Lordship nejnovější záměr výstavby. "Komise územního rozvoje odmítla o projektu dále jednat, dokud nedoloží soulad projektu s územně plánovací dokumentací od hlavního města," uvedl Halmoši a poukázal, že v oblasti navíc platí po desítky let stavební uzávěra. I přes to všechno Lordship doufá, že komplex dokončí v roce 2017.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 43 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy