Vyvraždili se sami, říká překvapený lídr pražské TOP 09 Novotný a už jedná o nové koalici

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 10. 2015 13:02
Jen krátce poté, co se nečekaně rozpadlo vedení města, když si znesvářené koaliční strany odvolaly navzájem své radní, začal opoziční lídr a šéf klubu TOP 09 Václav Novotný vyjednávat o možném složení nové koalice. "Všichni se na nás obrátili, kromě komunistů, se kterými nemluvíme a oni s námi taky ne," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Novotný, který návrh na odvolání rady podal a pak překvapeně sledoval, jak se k němu připojili sami členové vládnoucí koalice.
Václav Novotný
Václav Novotný | Foto: ČTK

Proč se podle vás vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice na pražském magistrátu rozpadla tím, že si navzájem odvolala své radní?

Zemřeli na to, že byli totálně názorově nesourodí a vyvraždili se, protože spolu už nemohli žít. Kdyby koalice fungovala, tak by se něco takového nemohlo stát.  

Už jednáte o nové možné koalici?

Hned od tří hodin od rána, jak zastupitelstvo skončilo. Všichni se na nás obrátili, kromě komunistů, se kterými nemluvíme.

Kdo konkrétně?

Když říkám všichni, tak všichni a všichni to chtějí udělat pokud možno rychle, aby předběhli jiné možné kombinace, kterých moc není. A my si myslíme, že se to nemá dělat rychle, ale dobře. Že těch různých převratů a turbulencí Praha zažila už příliš mnoho a že máme pracovat na tom, aby to byla stabilní konstrukce, názorově sourodá. Samozřejmě tím riskujeme, že ta současná koalice, jak je rozvrácená, se z toho otřese a řekne: Jé, my jsme omylem sáhli na jiné čudlíky. A zase to dá zpátky dohromady.

O čem to "vyvražďování" podle vás svědčí? Z venku to vypadá jako rozpad ANO, kdy se vytvořila dvě křídla, jedno menší kolem primátorky Adriany Krnáčové a druhé kolem – vlastně ani nevím koho. Vždyť už v létě skoro všichni členové klubu vyslovili Krnáčové nedůvěru…

Nepochybuji o tom, že ANO se rozpadá. Nevidím sice do nich tolik, abych věděl, kdy se to stane a na jaké části se rozpadne. A myslím, že to je v ANO vrstevnatější, než popisuje mediální zkratka – tedy ti slušnější, ale neschopní Krnáčovci proti těm lumpům kolem Kleslové. Jsem přesvědčen, že je ještě šedá zóna uprostřed, že to, že je někdo proti Krnáčové, nemusí nutně znamenat, že je s Kleslovou. Jen je proti Krnáčové. Můj dojem je, že to má tendenci rozpadnout se na nejméně tři části.

Nyní už běží vyjednávání o možné další koalici. Co je pro vás přijatelné? ODS se výrazně obměnila a už jste ji označili jako možné partnery…Jste tedy schopni s ODS, Trojkoalicí a případně pár lidmi z například odštěpeného ANO jít do koalice?

To bude předmětem jednání. V tuto chvíli nejsilnější strana – ať se to někomu líbí nebo ne – je TOP 09.

I přes to, že jste se hned po volbách částečně rozpadli? Například odešel Tomáš Hudeček, Eva Vorlíčková či Monika Krobová…

Nějak v klidu a míru jsme si řekli: ono nám to nesvědčí, rozešli jsme se pěkně přátelsky a tak jsme se u toho pěkně opili, že jsme se málem rozejít zapomněli. Je nás sice míň než na začátku, ale je nás 12 stabilních. Zatímco u ANO to jasný není. Takže jsme fakticky nejsilnější strana, i když ANO má formálně víc členů, ale nikdo nevěří, že se udrží pohromadě. Protože těch 12 je z 65 členů zastupitelstva ani ne dvacet procent, tak to stejně bude muset být slepenec.

Opakuji, jste ochotni vy, ODS, Trojkoalice a pár dalších? Či byste preferovali jinou koalici?

Teď nechci říct, s kým bychom byli ochotni. Mohu jen říct, že už jsem ve čtyři ráno řekl, že si nechci s nikým povídat a chci jít spát. Střídali se vyjednavači a každý nabízel hory doly. A chtěl to udělat hlavně rychle, ale to není pro nic dobré. Nechce se nám jít do projektu, který za rok dopadne bídně.

Když jste mluvil o rozpadu ANO na několik křídel, střídali se u vás i vyjednávači těch skupin? Kolik jich bylo a kdo?

Mohu to nechat bez komentáře?

To je ale nejzajímavější…

Kdyby se vše vyzvonilo, tak by nemohly existovat komiksy, které končí slovy pokračování příště. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy