Vyvraždili se sami, říká překvapený lídr pražské TOP 09 Novotný a už jedná o nové koalici

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 10. 2015 13:02
Jen krátce poté, co se nečekaně rozpadlo vedení města, když si znesvářené koaliční strany odvolaly navzájem své radní, začal opoziční lídr a šéf klubu TOP 09 Václav Novotný vyjednávat o možném složení nové koalice. "Všichni se na nás obrátili, kromě komunistů, se kterými nemluvíme a oni s námi taky ne," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Novotný, který návrh na odvolání rady podal a pak překvapeně sledoval, jak se k němu připojili sami členové vládnoucí koalice.
Václav Novotný
Václav Novotný | Foto: ČTK

Proč se podle vás vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice na pražském magistrátu rozpadla tím, že si navzájem odvolala své radní?

Zemřeli na to, že byli totálně názorově nesourodí a vyvraždili se, protože spolu už nemohli žít. Kdyby koalice fungovala, tak by se něco takového nemohlo stát.  

Už jednáte o nové možné koalici?

Hned od tří hodin od rána, jak zastupitelstvo skončilo. Všichni se na nás obrátili, kromě komunistů, se kterými nemluvíme.

Kdo konkrétně?

Když říkám všichni, tak všichni a všichni to chtějí udělat pokud možno rychle, aby předběhli jiné možné kombinace, kterých moc není. A my si myslíme, že se to nemá dělat rychle, ale dobře. Že těch různých převratů a turbulencí Praha zažila už příliš mnoho a že máme pracovat na tom, aby to byla stabilní konstrukce, názorově sourodá. Samozřejmě tím riskujeme, že ta současná koalice, jak je rozvrácená, se z toho otřese a řekne: Jé, my jsme omylem sáhli na jiné čudlíky. A zase to dá zpátky dohromady.

O čem to "vyvražďování" podle vás svědčí? Z venku to vypadá jako rozpad ANO, kdy se vytvořila dvě křídla, jedno menší kolem primátorky Adriany Krnáčové a druhé kolem – vlastně ani nevím koho. Vždyť už v létě skoro všichni členové klubu vyslovili Krnáčové nedůvěru…

Nepochybuji o tom, že ANO se rozpadá. Nevidím sice do nich tolik, abych věděl, kdy se to stane a na jaké části se rozpadne. A myslím, že to je v ANO vrstevnatější, než popisuje mediální zkratka – tedy ti slušnější, ale neschopní Krnáčovci proti těm lumpům kolem Kleslové. Jsem přesvědčen, že je ještě šedá zóna uprostřed, že to, že je někdo proti Krnáčové, nemusí nutně znamenat, že je s Kleslovou. Jen je proti Krnáčové. Můj dojem je, že to má tendenci rozpadnout se na nejméně tři části.

Nyní už běží vyjednávání o možné další koalici. Co je pro vás přijatelné? ODS se výrazně obměnila a už jste ji označili jako možné partnery…Jste tedy schopni s ODS, Trojkoalicí a případně pár lidmi z například odštěpeného ANO jít do koalice?

To bude předmětem jednání. V tuto chvíli nejsilnější strana – ať se to někomu líbí nebo ne – je TOP 09.

I přes to, že jste se hned po volbách částečně rozpadli? Například odešel Tomáš Hudeček, Eva Vorlíčková či Monika Krobová…

Nějak v klidu a míru jsme si řekli: ono nám to nesvědčí, rozešli jsme se pěkně přátelsky a tak jsme se u toho pěkně opili, že jsme se málem rozejít zapomněli. Je nás sice míň než na začátku, ale je nás 12 stabilních. Zatímco u ANO to jasný není. Takže jsme fakticky nejsilnější strana, i když ANO má formálně víc členů, ale nikdo nevěří, že se udrží pohromadě. Protože těch 12 je z 65 členů zastupitelstva ani ne dvacet procent, tak to stejně bude muset být slepenec.

Opakuji, jste ochotni vy, ODS, Trojkoalice a pár dalších? Či byste preferovali jinou koalici?

Teď nechci říct, s kým bychom byli ochotni. Mohu jen říct, že už jsem ve čtyři ráno řekl, že si nechci s nikým povídat a chci jít spát. Střídali se vyjednavači a každý nabízel hory doly. A chtěl to udělat hlavně rychle, ale to není pro nic dobré. Nechce se nám jít do projektu, který za rok dopadne bídně.

Když jste mluvil o rozpadu ANO na několik křídel, střídali se u vás i vyjednávači těch skupin? Kolik jich bylo a kdo?

Mohu to nechat bez komentáře?

To je ale nejzajímavější…

Kdyby se vše vyzvonilo, tak by nemohly existovat komiksy, které končí slovy pokračování příště. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy