Na Výstavišti chtějí lidé virtuální realitu a stezku korunami stromů, ukázal výzkum

Markéta Jakicová
11. 10. 2018 18:33
Dostat se z pražského Výstaviště až na Saharu nebo severní pól za několik minut, zažít simulaci druhé světové války nebo se projít po stezce korunami stromů. To jsou projekty, které by podle sociologického výzkumu lidé rádi vyzkoušeli na pražském Výstavišti. Návštěvníci by tam ale kromě virtuálních technologií také rádi ochutnali mezinárodní kuchyni nebo italskou zmrzlinu.
Součástí areálu holešovického Výstaviště by mohl být v budoucnu simulátor světových destinací nebo virtuální přenašeč do historie, vyp.lynulo z výzkumu agentury MindBridge Consulting
Součástí areálu holešovického Výstaviště by mohl být v budoucnu simulátor světových destinací nebo virtuální přenašeč do historie, vyp.lynulo z výzkumu agentury MindBridge Consulting | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Lidé ve výzkumu, za který vedení městské společnosti Výstaviště Praha zaplatilo více než 600 tisíc korun, vybírali projekty, které by se jim v budoucnu líbily na pražském Výstavišti.

Mezi nejatraktivnější lákadla zařadili simulátor různých koutů světa na zemi, stezku korunami stromů nebo by se rádi přenesli do historie a zapojili se třeba do druhé světové války. Jejich názor by měl posloužit vedení Výstaviště, aby v příštích letech zatraktivnilo celý areál.

Návštěvníci by tak v budoucnu mohli při výletu na Výstaviště zažít simulaci pobytu v poušti nebo otestovat, jak se cítí člověk v tropickém deštném pralese. Prostory by měly simulovat teplotu, vítr, písek nebo žár.

Mohli by tak poznat, jak funguje virtuální svět, a seznámit se s umělou inteligencí. "Virtuální svět by mohl tvořit základ celého projektu, něco takového v Česku ještě není a podle výzkumu by návštěvníky přilákal," dodal Ladislav Klika, jeden z autorů studie. 

Celý koncept by si pak lidé přáli doplnit zajímavou gastronomií. Po chvílích strávených na poušti by se hladoví návštěvníci šli najíst do centra národních kuchyní. To by fungovalo tak, že tři měsíce by tam vařili vietnamskou kuchyni a po třech měsících by se menu proměnilo třeba na čínské nebo řecké. Mezinárodní kuchyni by měla doplnit ochutnávka vín a dům italské zmrzliny. 

Vyzkoušet si stáří neláká

Z jedenácti návrhů skončil na posledním místě simulátor stáří. V něm si návštěvník vezme speciální oblečení, brýle a ucpávky uší a rázem zestárne o řadu let. Ve výzkumu se potvrdilo, že o takový simulátor lidé moc zájem nemají - mladí lidé o takovou zkušenost nestojí a staří lidé vědí, jaké to je, říká Klika. 

Jak probíhal výzkum

Do sociologického výzkumu o budoucí podobě Výstaviště se zapojili Pražané, ale také obyvatelé Středočeského kraje. Celkem 1 300 lidí. Skládal se ze dvou částí, v první z nich skupiny vymýšlely nápady na nové atrakce v areálu, ve druhé se pomocí internetových dotazníků výzkumníci ptali lidí, které z nápadů by preferovali. Mezi dotazovanými byly posíleni lidé s dětmi a obyvatelé, kteří žijí v okolí Výstaviště, tedy v Holešovicích nebo Bubenči. 

Vedení Výstaviště tvrdí, že výzkum za statisíce nebyl zbytečný a bude s ním dále pracovat. "Doporučíme představenstvu, aby určitě rozpracovalo na základě doporučení nějaký harmonogram i s návrhy investic," řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která je členkou dozorčí rady Výstaviště.

Avšak místopředseda představenstva Ivan Pártl dodal, že o dalších investicích kromě lezecké stěny zatím nerozhodli. "Vznikla pracovní skupina," okomentoval návrh možné podoby Výstaviště. 

Vedení města nedávno schválilo Výstavišti zakázku za zhruba 1,25 miliardy korun, z peněz by se měl opravit Průmyslový palác a dostavět levé křídlo, které v roce 2008 zničil požár. Měla by se postavit i nová budova Lapidária, do které má být umístěna Slovanská epopej Alfonse Muchy. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 59 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy