Vyšetřovatel opencard nechybil, když opsal seminárku

ČTK ČTK
16. 9. 2013 14:54
Hluško měl do obvinění použít text syna pražského radního Richtera.
Radní Pavel Richter
Radní Pavel Richter | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Opsání části studentské práce do textu obvinění v kauze Opencard není trestným činem ani přestupkem.

Po několikaměsíčním prověřování k tomu dospěla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), informovala její mluvčí Radka Sandorová.

Podnět inspekci podal v dubnu tehdejší náměstek primátora za TOP 09 Pavel Richter. Vyšetřovatel Oldřich Hluško z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) prý opsal některé pasáže ze studentské práce jeho syna Martina do obvinění bez uvedení zdrojů, a mohl se tak dopustit porušení autorského práva a zneužití pravomoci.

"Neprokázalo se, že by se pan Hluško dopustil trestného činu nebo přestupku, a proto byla věc uložena," uvedla mluvčí. Podle Richtera ale pětina textu obvinění pochází z práce na téma trestněprávní odpovědnosti zastupitelů za hlasování, již psal jeho syn jako student prvního ročníku Právnické fakulty UK a která je dostupná na internetu. Podle pražských radních jde o plagiátorství.

Deset současných a bývalých radních z TOP 09 a ODS včetně někdejšího primátora Bohuslava Svobody (ODS) ÚOOZ obvinil koncem března z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Jediná členka někdejší rady, která není stíhána, je Aleksandra Udženija (ODS), protože se tehdejšího hlasování nezúčastnila.

Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele.

Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s hlavním dodavatelem opencard, firmou Haguess, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Tím, že tak radní neučinili, prý městu způsobili škodu zhruba 25 milionů.

Pět úředníků jde k soudu

Policie obvinila i ředitele magistrátního odboru informatiky a čtyři členy výběrové komise. Hrozí jim až osmileté vězení. Rada obvinění odmítá. Smluvní vztahy podle jejích členů byly špatně nastaveny už předchozím vedením Prahy.

Policie se zabývá kauzou předražené karty dlouhodobě. V září by mělo před soudem stanout pět úředníků z pražského magistrátu, kteří prý v letech 2006 a 2007 zvýhodnili firmu Haguess, a způsobili tak hlavnímu městu škodu v hodnotě desítek milionů korun. Obžaloba pětici viní z porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Mezi stíhanými je například někdejší šéf odboru informatiky Ivan Seyček.

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Kritizovaný projekt stál už asi 1,25 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy