VŠE opět nezvolila rektora. Hrozí, že bude bez šéfa

ČTK ČTK
25. 11. 2013 17:19
Současnému rektorovi Richardovi Hindlsovi končí mandát na konci ledna
Rektor VŠE Richard Hindls končí v lednu.
Rektor VŠE Richard Hindls končí v lednu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na Vysoké škole ekonomické nebyl ani při druhé volbě zvolen nový rektor.

Ani jeden ze dvou kandidátů nezískal od akademického senátu nadpoloviční počet hlasů, příští týden se proto budou vyhlašovat volby potřetí, řekl mluvčí školy Jan Martin Rolenc.

Současnému rektorovi Richardovi Hindlsovi končí mandát na konci ledna, hrozí, že univerzita bude poté na čas bez vedení.

První volby se konaly v říjnu, ani jeden ze tří kandidátů nezískal důvěru nejméně 17 z celkem 32 senátorů. Do dnešních voleb postoupili dva kandidáti z říjnové volby, a sice děkan fakulty financí a účetnictví Petr Dvořák a proděkan fakulty podnikohospodářské Jiří Hnilica.

Ani ve třech kolech volby se dnes ale nepodařilo nového rektora zvolit. V posledním kole získal Hnilica 16 hlasů, Dvořák devět, šest hlasů bylo neplatných a jeden senátor nebyl přítomen.

Prekérní situace, přiznává VŠE

"Je to prekérní situace," uvedl mluvčí s tím, že univerzita nikdy nic podobného neřešila. Za týden, 2. prosince, budou vyhlášeny nové volby. Pokud by ale měla být dodržena 60denní zákonná lhůta, měly by se volby konat až za dva měsíce po vyhlášení, tedy na začátku února. To by ale znamenalo, že VŠE bude na čas bez šéfa.

Rolenc řekl, že zatím není jisté, jak celá situace dopadne. Akademici musejí do příštího týdne stanovit harmonogram a podmínky volby. Dvouměsíční lhůta nebyla dodržena ani mezi prvními a druhými volbami.

Na VŠE studuje na šesti fakultách přes 20 000 studentů, učí zde více než 700 pedagogů. Absolventi školy patří ve statistikách k nejlépe vydělávajícím. Škola se také dobře umísťuje v mezinárodních žebříčcích ekonomických univerzit.

Rektorské volby se letos na podzim konaly na řadě vysokých škol. Budoucího rektora si zvolila třeba Univerzita Karlova, ČVUT, olomoucká Univerzita Palackého nebo Česká zemědělská univerzita.

Za dva dny se pak bude volit rektor na Akademii výtvarných umění. Zvolené kandidáty ještě musí jmenovat prezident.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 1 hodinou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy