Vraťte mi Slovanskou epopej, žádá Prahu vnuk Alfonse Muchy. Nechce, aby cestovala do Číny

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 3. 2016 5:30
John Mucha, vnuk Alfonse Muchy, poslal hlavnímu městu předžalobní výzvu, ať mu vydá Slovanskou epopej, kterou slavný malíř Praze daroval v roce 1913. Argumentuje tím, že Praha stále nesplnila podmínku daru – že jí postaví vlastní galerii. Johnu Muchovi vadí navíc to, že epopej má příští rok vycestovat na turné po Asii, aby propagovala Prahu a Česko. Podle něj ale hrozí, že se při cestě obří plátna mohou poškodit. "Můj dědeček ji vytvořil, aby ji daroval Praze a národu, ne aby někde cestovala," řekl Aktuálně.cz John Mucha.
John Mucha
John Mucha | Foto: Václav Kozák

Praha - Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy má za necelý rok vyjet do světa. Od února 2017 se má představit v Tokiu, v druhé polovině roku se přesunout do Číny a následně do Jižní Koreje. Do Česka se má vrátit nejdříve v roce 2019.

Jenže zda plátna skutečně vycestují, není vůbec jisté. Plánovanou cestu se nyní, jak deník Aktuálně.cz zjistil, snaží překazit vnuk jejího autora John Mucha. Ten v polovině února poslal pražskému magistrátu výzvu, ať mu soubor dvaceti obřích pláten vydá.

Osmašedesátiletý Mucha, který žije v Londýně, ale pravidelně jezdí do Česka, argumentuje tím, že město ani po více než sto letech nesplnilo podmínku autorova daru: Vytvořit pro epopej vlastní výstavní prostory, jak stojí v darovací smlouvě z ledna 1913.

"Výše popsaná jasně formulovaná podmínka pro nabytí vlastnického práva k souboru Slovanské epopeje do dnešního dne – tedy po dobu více než 100 let – nebyla ze strany hlavního města Prahy splněna," napsal v dopise magistrátu Muchův advokát František Vyskočil. A vyzval město, aby soubor dvaceti obřích pláten dobrovolně vydalo. Pokud ne, tak na ně podá žalobu.

"Chce předběžné opatření, aby epopej nemohla jet do Japonska a do Číny. My si ale myslíme, že to nemůže udělat," řekl pražský radní pro kulturu Jan Wolf.

Nová budova v odkazu není

Dopis na magistrát dorazil už v polovině února. "Dali jsme jej právníkům a ti diskutují s právníky pana Muchy," uvedl Wolf. Argumenty malířova vnuka ale zpochybňuje. "Tvrdí, že Praha nemá na epopej nárok, protože nesplnila podmínky odkazu. Což my rozporujeme, protože nikde v tom odkazu není, že to musí být nově postavená budova," uvedl Wolf.

Více než čtyřicet let byla epopej na zámku v Moravském Krumlově. Odtud ji ale Praha před pěti lety i přes protesty malířova vnuka odvezla kvůli havarijnímu stavu zámku. A vystavila ji následně v pražském Veletržním paláci. Smlouvu na pronájem prostor zde má ale hlavní město jen do února příštího roku. A poté se tak epopej vydá na cesty.

A to, že má epopej vycestovat, je podle magistrátu logické a v souladu s účelem jejího vytvoření. "Primárně má fungovat jako reklama na Českou republiku, na Prahu. To byl její primární účel, aby prezentovala v zahraničí," uvedl mluvčí Wolf.

Cestování ji poškodí

S tím ale John Mucha nesouhlasí. Při dlouhé cestě se podle něj soubor obřích pláten může poškodit. "My navíc zatím nevíme, jaké budou v Číně technické podmínky, kde budou obrazy vystaveny. Bude se to balit, rozbalovat… Kdyby to byl jen olej, tak by to nebyl takový problém, ale tady jde o olej a tempery, to je mnohem choulostivější," upozorňuje Mucha.

"Alfons Mucha zvolil technologii, která je odolná a trvanlivá, jak potvrdily i mnohé restaurátorské rozbory, a nic nebrání tomu, aby epopej plnila svou misi v zahraničí," odmítá obavy pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplicky. Právě ona cestu epopeje domlouvá.

"Transport je samozřejmě zajišťován s ohledem na bezpečnost a potřebné podmínky, které plátna vyžadují. Jako vždy, když se podobná díla transportují do zahraničí. To znamená klimatizované bedny, v kterých jsou uložená plátna navinutá na speciální válce, a dělený transport, aby nebyla z bezpečnostních důvodů všechna plátna v jedné zásilce. Vše zajišťují  profesionální firmy specializované na transport uměleckých děl a vše hradí partneři," dodává.

Krumlov je kousek od Vídně

Sám Mucha odmítá, že by chtěl epopej získat, aby ji vyvezl či zpeněžil. I pokud by uspěl, tak by ji prý nechal v Česku – jen by se jí pokusil vytvořit kvalitnější podmínky. "Dnes se vůbec neví, kdy se ta epopej vrátí. Magistrát mluví o Japonsku, Číně, Koreji, Americe… Člověk z toho má pocit, že nevědí, co s ní," poukazuje malířův vnuk.

Epopej by se podle něj mohla vrátit například do Moravského Krumlova, který se postupně opravuje. "Když to vyhraju, dáme to do Krumlova a uděláme z něj muchovské centrum. Ta sbírka je hrozně velká, není to jen těch dvacet pláten. Nedaleko je Vídeň, Bratislava, nemusí být vše v Praze," dodává.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy