reklama
 
 

Vraťte mi Slovanskou epopej, žádá Prahu vnuk Alfonse Muchy. Nechce, aby cestovala do Číny

18. 3. 2016
John Mucha, vnuk Alfonse Muchy, poslal hlavnímu městu předžalobní výzvu, ať mu vydá Slovanskou epopej, kterou slavný malíř Praze daroval v roce 1913. Argumentuje tím, že Praha stále nesplnila podmínku daru – že jí postaví vlastní galerii. Johnu Muchovi vadí navíc to, že epopej má příští rok vycestovat na turné po Asii, aby propagovala Prahu a Česko. Podle něj ale hrozí, že se při cestě obří plátna mohou poškodit. "Můj dědeček ji vytvořil, aby ji daroval Praze a národu, ne aby někde cestovala," řekl Aktuálně.cz John Mucha.

Praha - Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy má za necelý rok vyjet do světa. Od února 2017 se má představit v Tokiu, v druhé polovině roku se přesunout do Číny a následně do Jižní Koreje. Do Česka se má vrátit nejdříve v roce 2019.

Jenže zda plátna skutečně vycestují, není vůbec jisté. Plánovanou cestu se nyní, jak deník Aktuálně.cz zjistil, snaží překazit vnuk jejího autora John Mucha. Ten v polovině února poslal pražskému magistrátu výzvu, ať mu soubor dvaceti obřích pláten vydá.

Osmašedesátiletý Mucha, který žije v Londýně, ale pravidelně jezdí do Česka, argumentuje tím, že město ani po více než sto letech nesplnilo podmínku autorova daru: Vytvořit pro epopej vlastní výstavní prostory, jak stojí v darovací smlouvě z ledna 1913.

"Výše popsaná jasně formulovaná podmínka pro nabytí vlastnického práva k souboru Slovanské epopeje do dnešního dne – tedy po dobu více než 100 let – nebyla ze strany hlavního města Prahy splněna," napsal v dopise magistrátu Muchův advokát František Vyskočil. A vyzval město, aby soubor dvaceti obřích pláten dobrovolně vydalo. Pokud ne, tak na ně podá žalobu.

"Chce předběžné opatření, aby epopej nemohla jet do Japonska a do Číny. My si ale myslíme, že to nemůže udělat," řekl pražský radní pro kulturu Jan Wolf.

Nová budova v odkazu není

Dopis na magistrát dorazil už v polovině února. "Dali jsme jej právníkům a ti diskutují s právníky pana Muchy," uvedl Wolf. Argumenty malířova vnuka ale zpochybňuje. "Tvrdí, že Praha nemá na epopej nárok, protože nesplnila podmínky odkazu. Což my rozporujeme, protože nikde v tom odkazu není, že to musí být nově postavená budova," uvedl Wolf.

Více než čtyřicet let byla epopej na zámku v Moravském Krumlově. Odtud ji ale Praha před pěti lety i přes protesty malířova vnuka odvezla kvůli havarijnímu stavu zámku. A vystavila ji následně v pražském Veletržním paláci. Smlouvu na pronájem prostor zde má ale hlavní město jen do února příštího roku. A poté se tak epopej vydá na cesty.

A to, že má epopej vycestovat, je podle magistrátu logické a v souladu s účelem jejího vytvoření. "Primárně má fungovat jako reklama na Českou republiku, na Prahu. To byl její primární účel, aby prezentovala v zahraničí," uvedl mluvčí Wolf.

Cestování ji poškodí

S tím ale John Mucha nesouhlasí. Při dlouhé cestě se podle něj soubor obřích pláten může poškodit. "My navíc zatím nevíme, jaké budou v Číně technické podmínky, kde budou obrazy vystaveny. Bude se to balit, rozbalovat… Kdyby to byl jen olej, tak by to nebyl takový problém, ale tady jde o olej a tempery, to je mnohem choulostivější," upozorňuje Mucha.

"Alfons Mucha zvolil technologii, která je odolná a trvanlivá, jak potvrdily i mnohé restaurátorské rozbory, a nic nebrání tomu, aby epopej plnila svou misi v zahraničí," odmítá obavy pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplicky. Právě ona cestu epopeje domlouvá.

"Transport je samozřejmě zajišťován s ohledem na bezpečnost a potřebné podmínky, které plátna vyžadují. Jako vždy, když se podobná díla transportují do zahraničí. To znamená klimatizované bedny, v kterých jsou uložená plátna navinutá na speciální válce, a dělený transport, aby nebyla z bezpečnostních důvodů všechna plátna v jedné zásilce. Vše zajišťují  profesionální firmy specializované na transport uměleckých děl a vše hradí partneři," dodává.

Krumlov je kousek od Vídně

Sám Mucha odmítá, že by chtěl epopej získat, aby ji vyvezl či zpeněžil. I pokud by uspěl, tak by ji prý nechal v Česku – jen by se jí pokusil vytvořit kvalitnější podmínky. "Dnes se vůbec neví, kdy se ta epopej vrátí. Magistrát mluví o Japonsku, Číně, Koreji, Americe… Člověk z toho má pocit, že nevědí, co s ní," poukazuje malířův vnuk.

Epopej by se podle něj mohla vrátit například do Moravského Krumlova, který se postupně opravuje. "Když to vyhraju, dáme to do Krumlova a uděláme z něj muchovské centrum. Ta sbírka je hrozně velká, není to jen těch dvacet pláten. Nedaleko je Vídeň, Bratislava, nemusí být vše v Praze," dodává.

autor: Marek Pokorný | 18. 3. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama