Odškodnění za vodu chce třikrát víc lidí, než bylo u doktora

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2015 16:54
Lékaře kvůli trávicím potížím z dejvické vody podle hygieniků vyhledalo 467 lidí, vodohospodáři ale k pondělnímu dopoledni evidují 1318 žádostí o pětitisícovou kompenzaci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Odškodnění za závadnou vodu v pražských Dejvicích žádá podstatně víc lidí, než se předpokládalo. Zatímco lékařskou pomoc podle pátečních informací pražské hygieny vyhledalo 467 lidí, Pražské vodovody a kanalizace (PVK) evidují k pondělnímu dopoledni již 1318 žádostí o pětitisícové odškodnění a číslo není zdaleka konečné. Neoficiálně se totiž hovoří až o tisících lidí s nevolností.

Počet žádostí přitom oproti minulému týdnu prudce narostl, ještě v pátek jich bylo 700.

"K půl desáté dopoledne evidujeme 1318 žádostí, z toho kompletních je 317,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Zbytek žádostí, tedy více než tisíc, musí lidé ještě doplnit.

Prudký nárůst žádostí podle Mrázka nesouvisí s tím, že by výrazně rostl i počet lidí se zdravotními problémy.

Z výsledků testů totiž vyplynulo, že kromě bakterie obsahovala voda také tzv. noroviry, které se šíří lidským kontaktem a nevolnost tak mohli pocítit i lidé, kteří vodu vůbec nepili.

"Já si spíš myslím, že je to díky tomu, že se ta situace začala medializovat a lidé zjistili, že mají nárok na odškodnění," dodal Mrázek.

První vyplacené částky

Každý, kdo chce o kompenzaci žádat, musí PVK předložit kromě svých osobních údajů také lékařskou zprávu či účtenky z lékárny.

PVK předává žádosti průběžně pojišťovně, ta postupně začne s vyplácením. "Na pojišťovnu jsme jich předali 156,“ dodal mluvčí.

Kooperativa již vyřídila přes 40 žádostí. "Těmto klientům jsme již odeslali pojistné plnění v celkové výši přes 200 000 korun. Celkem zatím registrujeme přes 70 žádostí. Postupně přicházejí další žádosti, které průběžně vyřizujeme," uvedl mluvčí Milan Káňa.

Pojišťovna na řešení události vyčlenila tým likvidátorů.

Číslo se týká jen jednotlivců, žádosti firem a podnikatelů PVK zatím sčítat nezačaly.

Na celkové vyčíslení škod je podle něj ještě brzy, bude záležet na tom, kolik žádostí celkem dorazí.

Tisíce lidí s nevolností

Střevní potíže začaly v Dejvicích během minulého víkendu. Podle výsledků hygieny se do potrubí dostala jak bakterie E. coli, která způsobuje střevní problémy, tak noroviry, jejichž dopad na trávicí systém člověka je obdobný, dokáže se ale navíc šířit i dotekem. PVK nyní zjišťují, jak se noroviry do vody dostaly. Zatímco bakterie se mohly udržet ve stagnující vodě ve slepém rameni z roku 1925, které vodohospodáři našli mezi ulicemi Patočkova a Střešovická, noroviry se musely do vody dostat později.

Asi 32 000 obyvatel Prahy 6 se kvůli kontaminaci ocitlo bez vody minulý víkend, voda byla znovu pitná až v pátek.

Starosta Prahy 6 Jan Kolář (TOP 09) podá v úterý kvůli vodě trestní oznámení kvůli podezření na spáchání trestného činu obecného ohrožení. "Dnes jsem měl schůzku se zástupci policie a zítra jdu na služebnu vše sepsat," dodal.

Městská část úvahy o podání trestního oznámení na neznámého pachatele zveřejnila už počátkem minulého týdne, později starosta uvedl, že ho podávat nebude, nakonec ale názor přehodnotil.

Praha: platit by neměl nikdo

Podle Prahy 6 by PVK měly odškodnit plošně všechny. Podle Koláře by lidé neměli vodu platit celý měsíc, ne jen dva týdny, jak navrhují vodohospodáři.

"Plošné odškodnění by bylo rychlejší a zároveň by zabránilo případnému poškození dobrého jména společnosti PVK," uvedla zástupkyně starosty Petra Kolínská (SZ).

"My návrh Prahy 6 zvážíme a budeme se snažit najít kompromisní řešení," uvedl generální ředitel PVK Petr Mrkos. Firma bude kvůli odpuštěnému vodnému a stočnému v nejbližších dnech odečítat v oblasti vodoměry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy