Voda po kotníky. Ve Vršovicích se kvůli horkovodu neučí

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
27. 1. 2014 14:08
Gymnázium Omská muselo kvůli havárii jako jedno z mála přerušit výuku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Studenti gymnázia Omská dostali v pondělí a úterý ředitelské volno, škola se totiž nachází nedaleko Kubánského náměstí, které je jedním z ohnisek havárie parovodu. Z potrubí stoupá do okolí hustá pára. Škody likvidují hasiči.

Samotné gymnázium bylo ráno zaplaveno, v budově se také loupe omítka. "Nejvíce poškozena je omítka v suterénu. Poškození chodeb ve vyšších patrech je menší," uvedl ředitel gymnázia Miroslav Nápravník. Ve středu by se však studenti již měli vrátit do školních lavic. "S opravami budeme pokračovat hlavně o víkendu," dodal.

Podle něj zatím nelze určit rozsah oprav, odhaduje však, že zaberou dva až tři týdny.

Topení nejede ve školách, ani na úřadě

Mluvčí Městského úřadu Vršovice Jan Charvát, oznámil, že se bez tepla ocitlo šest základních škol, třináct školek, jesle a také budova radnice.

Do jeslí byly dodány přímotopy. Žádný speciální režim však v jeslích na Jakutské ulici nezavedli, zařízení tak bude otevřeno stejně jako kterýkoliv jiný den.

Ani Základní škola Eden, která sídlí na Vladivostocké ulici, výuku nezrušila. "Škola je zateplená, takže problém s topením nemáme, momentálně je v budově dvacet stupňů. Akorát na toaletách neteče teplá voda," uvedla ředitelka školy Jana Churáčková.

Havárie se odrazila na pondělním chodu úřadu Městské části Praha-Vršovice. "Na základě rozhodnutí tajemníka bude úřad pro veřejnost kvůli této situaci otevřen pouze do 14 hodin," řekl mluvčí.

Krátce po poledni se podařilo obnovit dodávku do prvních postižených míst. "Dodávka tepla na Sídliště Solidarita, pro zhruba 4000 dotčených osob by již měla být obnovena," oznámilo tiskové oddělení magistrátu. Šestnáct tisíc obyvatel Strašnického sídliště však na teplo stále čeká.

Nemocnice si pomohla sama

Na Vinohradech je situace klidnější. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kanceláře starostky a vnějších vztahů Praha-Vinohrady, uvedla, že porucha horkovodu se městské části týká spíše okrajově. "Školky, školy i úřad mají vlastní kotle, takže se jich porucha nedotkla," řekla.

To potvrdil také obyvatel Londýnské ulice. "Mám bojler a i topení jede normálně," uvedl.

V zasažené oblasti je i Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ta však uvedla do provozu plynovou kotelnu a k omezení poskytování zdravotní péče tak, podle mluvčího nemocnice Lukáše Matýska, nedošlo.

Noční havárie horkovodu odstavila přísun tepla pro zhruba 40 tisíc Pražanů. Mezi dotčenými oblastmi jsou Vršovice, Strašnice a Vinohrady. Pražská plynárenská přepokládá, že dodávky by měly být obnoveny do večera.

"Jak vím, pracovníci Pražské teplárenské se ze všech sil snaží dodávky tepla obnovit, což se jim částečně již podařilo. I přes zimní počasí obyvatelům nehrozí bezprostřední nebezpečí, nicméně doufáme, že se dodávky tepla podaří v plné míře obnovit co nejdříve. Nejpozději dnes ve večerních hodinách. Teď musíme zjistit, proč s příchodem prvních mrazů teplovody praskají a zda se takovýmto událostem dá nějak předejít," řekl k situaci primátor Hudeček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy