Chovanec žaluje Prahu kvůli tomu, že změnila stanovy správci Lítačky. Běžná praxe, tvrdí Krnáčová

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
27. 9. 2016 19:55
Ministr vnitra Milan Chovanec chce dostat pražský magistrát k soudu. Rada města změnila pravomoci svých osmi akciovek a odmítá je vrátit do původní podoby. Podle primátorky jde o běžnou praxi, která se uplatňuje už řadu let. Chovanec ale tvrdí, že je to protizákonné.
Adriana Krnáčová a Lítačka.
Adriana Krnáčová a Lítačka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Před koncem minulého roku změnilo vedení pražského magistrátu pravomoci jedné ze svých akciovek, Operátora ICT, který spravuje Lítačku. Pozměněné stanovy určují, jaké má firma povinnosti, práva a zásady hospodaření. Jenže podle ministerstva vnitra to udělalo protizákonně a nařídilo primátorce Adrianě Krnáčové, aby vše vrátila do původního stavu.

Podle primátorky je ale taková změna běžnou praxí, a proto výzvu ministerstva ignorovala. Vnitro tak nyní pražský magistrát zažalovalo. A v žalobě, pod kterou je podepsaný ministr vnitra Milan Chovanec a kterou má Aktuálně.cz k dispozici, chce, aby správní soud Praze nařídil vrácení původních stanov. 

Na problém upozornilo na jaře občanské sdružení Oživení – to dlouhodobě sleduje střety zájmů a upozorňuje na korupci.

Právník Oživení Marek Zelenka upozorňuje na to, že vedení města svým rozhodnutím zneprůhlednilo transparentnost společností. "Změnou stanov lze naprosto změnit cíl a fungování společností, o kterých původně rozhodovali všichni zastupitelé. A kvůli tomu skrývají městské společnosti velký korupční potenciál, neboť selhává jejich kontrola," říká Zelenka.

Primátorka si ale za svým postupem celou dobu stojí. "A navíc máme stanovisko právníků, které náš postup podporuje," řekla Aktuálně.cz před časem Krnáčová.

Změna by se dotkla všech krajských měst

Problém se ale netýká jen Operátora ICT. Praha změnila stanovy bez souhlasu zastupitelstva třeba i Technické správě komunikací, Pražské plynárenské, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy a dalším firmám, které spravují mnohamiliardový majetek.

Přiznává to i sama primátorka, která ale dodává, že pokud má ministerstvo pravdu, jeho rozhodnutí zasáhne celou republiku.

"Podle našich informací zdaleka nejde jen o Prahu. Není ale v našich silách prověřit všechny městské společnosti v republice," dodává právník Zelenka.

"Pokud by ministerstvo vnitra mělo pravdu, znamenalo by to zásadní precedens, na jehož základě by se neplatnými stala většina stanov, které někdy v minulosti doznaly změny, a to i u dalších krajů a měst. Je to obvyklá praxe, která se v posledních 25 letech aplikuje nejen v Praze, ale v podstatě v celé České republice," řekla Krnáčová.

Pražská primátorka není daleko od pravdy. Úplně stejně postupovaly v minulosti třeba Plzeň, Brno a další velká města už od devadesátých let i přes to, že na změnu stanov má vyhrazenou pravomoc zastupitelstvo. A zrušení již provedených změn by tak provázelo mnoho problémů.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy