Chovanec žaluje Prahu kvůli tomu, že změnila stanovy správci Lítačky. Běžná praxe, tvrdí Krnáčová

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
27. 9. 2016 19:55
Ministr vnitra Milan Chovanec chce dostat pražský magistrát k soudu. Rada města změnila pravomoci svých osmi akciovek a odmítá je vrátit do původní podoby. Podle primátorky jde o běžnou praxi, která se uplatňuje už řadu let. Chovanec ale tvrdí, že je to protizákonné.
Adriana Krnáčová a Lítačka.
Adriana Krnáčová a Lítačka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Před koncem minulého roku změnilo vedení pražského magistrátu pravomoci jedné ze svých akciovek, Operátora ICT, který spravuje Lítačku. Pozměněné stanovy určují, jaké má firma povinnosti, práva a zásady hospodaření. Jenže podle ministerstva vnitra to udělalo protizákonně a nařídilo primátorce Adrianě Krnáčové, aby vše vrátila do původního stavu.

Podle primátorky je ale taková změna běžnou praxí, a proto výzvu ministerstva ignorovala. Vnitro tak nyní pražský magistrát zažalovalo. A v žalobě, pod kterou je podepsaný ministr vnitra Milan Chovanec a kterou má Aktuálně.cz k dispozici, chce, aby správní soud Praze nařídil vrácení původních stanov. 

Na problém upozornilo na jaře občanské sdružení Oživení – to dlouhodobě sleduje střety zájmů a upozorňuje na korupci.

Právník Oživení Marek Zelenka upozorňuje na to, že vedení města svým rozhodnutím zneprůhlednilo transparentnost společností. "Změnou stanov lze naprosto změnit cíl a fungování společností, o kterých původně rozhodovali všichni zastupitelé. A kvůli tomu skrývají městské společnosti velký korupční potenciál, neboť selhává jejich kontrola," říká Zelenka.

Primátorka si ale za svým postupem celou dobu stojí. "A navíc máme stanovisko právníků, které náš postup podporuje," řekla Aktuálně.cz před časem Krnáčová.

Změna by se dotkla všech krajských měst

Problém se ale netýká jen Operátora ICT. Praha změnila stanovy bez souhlasu zastupitelstva třeba i Technické správě komunikací, Pražské plynárenské, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy a dalším firmám, které spravují mnohamiliardový majetek.

Přiznává to i sama primátorka, která ale dodává, že pokud má ministerstvo pravdu, jeho rozhodnutí zasáhne celou republiku.

"Podle našich informací zdaleka nejde jen o Prahu. Není ale v našich silách prověřit všechny městské společnosti v republice," dodává právník Zelenka.

"Pokud by ministerstvo vnitra mělo pravdu, znamenalo by to zásadní precedens, na jehož základě by se neplatnými stala většina stanov, které někdy v minulosti doznaly změny, a to i u dalších krajů a měst. Je to obvyklá praxe, která se v posledních 25 letech aplikuje nejen v Praze, ale v podstatě v celé České republice," řekla Krnáčová.

Pražská primátorka není daleko od pravdy. Úplně stejně postupovaly v minulosti třeba Plzeň, Brno a další velká města už od devadesátých let i přes to, že na změnu stanov má vyhrazenou pravomoc zastupitelstvo. A zrušení již provedených změn by tak provázelo mnoho problémů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy