Chovanec žaluje Prahu kvůli tomu, že změnila stanovy správci Lítačky. Běžná praxe, tvrdí Krnáčová

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
27. 9. 2016 19:55
Ministr vnitra Milan Chovanec chce dostat pražský magistrát k soudu. Rada města změnila pravomoci svých osmi akciovek a odmítá je vrátit do původní podoby. Podle primátorky jde o běžnou praxi, která se uplatňuje už řadu let. Chovanec ale tvrdí, že je to protizákonné.
Adriana Krnáčová a Lítačka.
Adriana Krnáčová a Lítačka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Před koncem minulého roku změnilo vedení pražského magistrátu pravomoci jedné ze svých akciovek, Operátora ICT, který spravuje Lítačku. Pozměněné stanovy určují, jaké má firma povinnosti, práva a zásady hospodaření. Jenže podle ministerstva vnitra to udělalo protizákonně a nařídilo primátorce Adrianě Krnáčové, aby vše vrátila do původního stavu.

Podle primátorky je ale taková změna běžnou praxí, a proto výzvu ministerstva ignorovala. Vnitro tak nyní pražský magistrát zažalovalo. A v žalobě, pod kterou je podepsaný ministr vnitra Milan Chovanec a kterou má Aktuálně.cz k dispozici, chce, aby správní soud Praze nařídil vrácení původních stanov. 

Na problém upozornilo na jaře občanské sdružení Oživení – to dlouhodobě sleduje střety zájmů a upozorňuje na korupci.

Právník Oživení Marek Zelenka upozorňuje na to, že vedení města svým rozhodnutím zneprůhlednilo transparentnost společností. "Změnou stanov lze naprosto změnit cíl a fungování společností, o kterých původně rozhodovali všichni zastupitelé. A kvůli tomu skrývají městské společnosti velký korupční potenciál, neboť selhává jejich kontrola," říká Zelenka.

Primátorka si ale za svým postupem celou dobu stojí. "A navíc máme stanovisko právníků, které náš postup podporuje," řekla Aktuálně.cz před časem Krnáčová.

Změna by se dotkla všech krajských měst

Problém se ale netýká jen Operátora ICT. Praha změnila stanovy bez souhlasu zastupitelstva třeba i Technické správě komunikací, Pražské plynárenské, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy a dalším firmám, které spravují mnohamiliardový majetek.

Přiznává to i sama primátorka, která ale dodává, že pokud má ministerstvo pravdu, jeho rozhodnutí zasáhne celou republiku.

"Podle našich informací zdaleka nejde jen o Prahu. Není ale v našich silách prověřit všechny městské společnosti v republice," dodává právník Zelenka.

"Pokud by ministerstvo vnitra mělo pravdu, znamenalo by to zásadní precedens, na jehož základě by se neplatnými stala většina stanov, které někdy v minulosti doznaly změny, a to i u dalších krajů a měst. Je to obvyklá praxe, která se v posledních 25 letech aplikuje nejen v Praze, ale v podstatě v celé České republice," řekla Krnáčová.

Pražská primátorka není daleko od pravdy. Úplně stejně postupovaly v minulosti třeba Plzeň, Brno a další velká města už od devadesátých let i přes to, že na změnu stanov má vyhrazenou pravomoc zastupitelstvo. A zrušení již provedených změn by tak provázelo mnoho problémů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy