Chovanec žaluje Prahu kvůli tomu, že změnila stanovy správci Lítačky. Běžná praxe, tvrdí Krnáčová

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
27. 9. 2016 19:55
Ministr vnitra Milan Chovanec chce dostat pražský magistrát k soudu. Rada města změnila pravomoci svých osmi akciovek a odmítá je vrátit do původní podoby. Podle primátorky jde o běžnou praxi, která se uplatňuje už řadu let. Chovanec ale tvrdí, že je to protizákonné.
Adriana Krnáčová a Lítačka.
Adriana Krnáčová a Lítačka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Před koncem minulého roku změnilo vedení pražského magistrátu pravomoci jedné ze svých akciovek, Operátora ICT, který spravuje Lítačku. Pozměněné stanovy určují, jaké má firma povinnosti, práva a zásady hospodaření. Jenže podle ministerstva vnitra to udělalo protizákonně a nařídilo primátorce Adrianě Krnáčové, aby vše vrátila do původního stavu.

Podle primátorky je ale taková změna běžnou praxí, a proto výzvu ministerstva ignorovala. Vnitro tak nyní pražský magistrát zažalovalo. A v žalobě, pod kterou je podepsaný ministr vnitra Milan Chovanec a kterou má Aktuálně.cz k dispozici, chce, aby správní soud Praze nařídil vrácení původních stanov. 

Na problém upozornilo na jaře občanské sdružení Oživení – to dlouhodobě sleduje střety zájmů a upozorňuje na korupci.

Právník Oživení Marek Zelenka upozorňuje na to, že vedení města svým rozhodnutím zneprůhlednilo transparentnost společností. "Změnou stanov lze naprosto změnit cíl a fungování společností, o kterých původně rozhodovali všichni zastupitelé. A kvůli tomu skrývají městské společnosti velký korupční potenciál, neboť selhává jejich kontrola," říká Zelenka.

Primátorka si ale za svým postupem celou dobu stojí. "A navíc máme stanovisko právníků, které náš postup podporuje," řekla Aktuálně.cz před časem Krnáčová.

Změna by se dotkla všech krajských měst

Problém se ale netýká jen Operátora ICT. Praha změnila stanovy bez souhlasu zastupitelstva třeba i Technické správě komunikací, Pražské plynárenské, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy a dalším firmám, které spravují mnohamiliardový majetek.

Přiznává to i sama primátorka, která ale dodává, že pokud má ministerstvo pravdu, jeho rozhodnutí zasáhne celou republiku.

"Podle našich informací zdaleka nejde jen o Prahu. Není ale v našich silách prověřit všechny městské společnosti v republice," dodává právník Zelenka.

"Pokud by ministerstvo vnitra mělo pravdu, znamenalo by to zásadní precedens, na jehož základě by se neplatnými stala většina stanov, které někdy v minulosti doznaly změny, a to i u dalších krajů a měst. Je to obvyklá praxe, která se v posledních 25 letech aplikuje nejen v Praze, ale v podstatě v celé České republice," řekla Krnáčová.

Pražská primátorka není daleko od pravdy. Úplně stejně postupovaly v minulosti třeba Plzeň, Brno a další velká města už od devadesátých let i přes to, že na změnu stanov má vyhrazenou pravomoc zastupitelstvo. A zrušení již provedených změn by tak provázelo mnoho problémů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Cizinci dostali za vraždu seniora v Žabčicích sedmnáct let vězení

Krajský soud v Brně ve středu poslal na 17,5 roku do vězení dva cizince původem z Ruska, kteří podle rozsudku v roce 2015 zavraždili seniora v Žabčicích na Brněnsku. Jeden je ve vazbě, druhý je vedený jako uprchlý. Rozsudek není pravomocný, obhájce jednoho z obžalovaných se na místě odvolal, ostatní strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Mužům za vraždu hrozilo 20 let až výjimečný trest.

Obžalovaní Magomed Moldijev Israilov a Sajdchusejn Naurbajev podle státního zastupitelství dostali od neznámého člověka tip na vloupání do rodinného domu v Žabčicích. Po společné domluvě pak podle obžaloby 26. května 2015 do domu vnikli se zamaskovanými obličeji a vyzbrojeni krátkými střelnými zbraněmi. "Majitele domu fyzicky napadli, svázali mu ruce i nohy, přes ústa ho svázali pruhem látky," uvedla už dříve žalobkyně Zuzana Zámoravcová.

Poté čtyřiasedmdesátiletého muže podle žalobkyně delší dobu fyzicky napadali, kopali ho a bili pěstmi po celém těle včetně hlavy. Muž utrpěl mnohačetná zranění včetně zlomenin několika žeber. Seniora poté podle obžaloby udusili. V šatní skříni podle obžaloby následně založili požár a s cennostmi odjeli do Rakouska, uvedla dříve žalobkyně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy