Vlaky ve Vysočanech poslal proti sobě člověk

ČTK ČTK
2. 5. 2011 22:17
V neděli proti sobě jely osobní vlak a rychlík z Trutnova. Chyboval lidský faktor
Tragédii zabránil tzv. generální stop, kterým dispečer na dálku zastavil všechny vlaky na trati
Tragédii zabránil tzv. generální stop, kterým dispečer na dálku zastavil všechny vlaky na trati | Foto: Jan Langer

Praha - Hlavní odpovědnost za nedělní mimořádnou událost na železnici v pražských Vysočanech, kde proti sobě jely osobní vlak a rychlík z Trutnova do Prahy, nese konkrétní osoba. Jde tedy o pochybení lidského faktoru, sdělil v pondělí mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.

Podle železničních expertů je však trať ve Vysočanech zastaralá a je vysokou hrozbou pro cestující, uvedla Česká televize (ČT). Halla toto tvrzení odmítá.

Tragédii zabránil takzvaný generální stop, kterým dispečer na dálku zastavil všechny vlaky na trati. Soupravy, kterým hrozila srážka, se zastavily na dohled od sebe.

Nehoda prý byla jen otázkou času

Podle železničářů bylo jen otázka času, kdy k podobné události dojde, uvedla ČT. Zabezpečovací zařízení, které úsek chrání, je staré skoro 60 let. Výrobce zabezpečení tvrdí, že systém, který se na těchto kolejích používá, je už dávno překonaný.

Mluvčí SŽDC, které trať patří, řekl, že všechny typy zabezpečovacího zařízení fungující v ČR splňují bezpečnostní standardy. "Naopak díky modernímu bezpečnostnímu systému TRS (traťový radiový systém) bylo možné, že dispečer ihned po zjištění chyby mohl spustit generální stop," řekl Halla.

SŽDC podle mluvčího dlouhodobě připravuje na této trati úpravu zabezpečovacího zařízení, které ale nesouvisí s aktuální mimořádnou událostí.

Bez lidí to nejde. A ti chybují

Cílem SŽDC je převést tento úsek do stavu, kdy bude zásadní měrou eliminován vliv chyby lidského faktoru na řízení provozu. "Bez vlivu lidského faktoru, a tedy možných chyb, však není železniční doprava řízena nikde na světě," dodal Halla.

Podobná věc jako v neděli odpoledne v Praze se v únoru stala i nedaleko Náměšti na Hané na Olomoucku. Srážce dvou protijedoucích osobních vlaků tam zabránila podle Drážní inspekce dispečerka, která vlaky na kolej zřejmě pustila, chybu si ale uvědomila a dálkově je zastavila.

Lidská chyba pravděpodobně stála i za únorovou srážkou osobního a nákladního vlaku na nádraží ve Vodňanech na Strakonicku. Při nehodě zahynula osmašedesátiletá cestující a 12 lidí bylo zraněno. Podle policie za srážku zřejmě mohl strojvedoucí osobního vlaku.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy