Vítr v Praze lámal stromy, školku připravil o kus střechy

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2015 19:52
Hasiči od rána vyjeli až k dvaceti případům. Počet není konečný, foukat má až do středy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Leoš Kučera

Praha - Silný vítr v Praze lámal stromy a větve, shazoval tašky ze střech a v mateřské školce v Liboci utrhl kus střechy i s hromosvodem.

Hasiči od rána vyjeli kvůli větrnému počasí k desítkám případů, přičemž více jich bylo mezi 12:30 a 15:30. Později se situace uklidnila. Díky tomu byla po 18:00 ukončena pohotovost pro dobrovolné hasiče, řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Kvůli větru, který může i v úterý dosáhnout až 90 kilometrů v hodině, doporučila Petra Fišerová z Lesů hlavního města lidem nevstupovat do parků a lesů. Hrozit tam budou pády stromů a větví.

"Z důvodu zachování vlastní bezpečnosti proto všem návštěvníkům doporučujeme maximální opatrnost, případně v době trvání silného větru nevstupovat do pražských lesů a parků, a to ani na značené cesty," uvedla v tiskové zprávě.

Hasiči odstraňovali následky silného větru po celé Praze, nejčastěji to ale bylo ve Vršovicích a na Vinohradech. Vedle stromů popadaných na silnice řešili i spadlé plechy a billboardy. Ve Vršovicích například spadla výloha i s dřevěným rámem na auto, doplnila mluvčí.

Silný vítr bude až do středy

Počet výjezdů hasičů kvůli počasí není konečný. Podle meteorologů má silný vítr foukat až do středy. V noci na úterý může navíc v nárazech přechodně foukat rychlostí 90 kilometrů za hodinu, na horách až 125 kilometrů za hodinu.

Podobná situace jako v Praze byla i na řadě dalších míst v Česku. Například v Královéhradeckém kraji hasiči zasahovali kvůli větrnému počasí asi u dvaceti událostí.

Nejvíce vyjížděli v Hradci Králové a okolí, dále na Trutnovsku a Rychnovsku, většinou odstraňovali stromy a větve spadlé na komunikace.

Podobně tomu bylo i v Pardubickém nebo Jihočeském kraji. V Libereckém kraji vítr utrhl i část střechy z budovy domova důchodců ve Sloupu na Českolipsku, evakuováno bylo dvacet seniorů.

Část střechy Domova pro seniory Anavita utrhl silný vítr i v Šanově na Znojemsku. Hasiči evakuovali 40 lidí, řekl mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš. Vznikla škoda dva miliony korun, sdělila mluvčí domova Hana Raiskubová. Evakuovaní našli zázemí ve vedlejší budově domova, který má tři objekty. Nikdo nebyl zraněn. Podle Raiskubové jsou dvě třetiny evakuovaných lidí nepohybliví pacienti.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Legendární cyklista Merckx byl propuštěn z nemocnice

Pětinásobný vítěz Tour de France Eddy Merckx byl necelý týden po nedělní nehodě při cyklistické vyjížďce s přáteli propuštěn z nemocnice. Legendární Belgičan skončil po pádu se zraněním hlavy na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Dendermonde poblíž Gentu.

Po sérii vyšetření byl čtyřiasedmdesátiletý Merckx v týdnu předložen na normální oddělení a v pátek byl propuštěn do domácího ošetřování. "Je šťastný, že mohl jet domů. Vždycky je to lepší doma než v nemocnici, i když tam měl skvělou péči," řekla listu Het Nieuwsblad Merckxova manželka Claudine.

Merckx je považován za nejúspěšnějšího cyklistu historie, vedle Tour vyhrál pětkrát i Giro d'Italia, má triumf z Vuelty a 19 vítězství na takzvaných cyklistických "Monumentech".

Aktualizováno před 18 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy