Vítr v Praze lámal stromy, školku připravil o kus střechy

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2015 19:52
Hasiči od rána vyjeli až k dvaceti případům. Počet není konečný, foukat má až do středy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Leoš Kučera

Praha - Silný vítr v Praze lámal stromy a větve, shazoval tašky ze střech a v mateřské školce v Liboci utrhl kus střechy i s hromosvodem.

Hasiči od rána vyjeli kvůli větrnému počasí k desítkám případů, přičemž více jich bylo mezi 12:30 a 15:30. Později se situace uklidnila. Díky tomu byla po 18:00 ukončena pohotovost pro dobrovolné hasiče, řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Kvůli větru, který může i v úterý dosáhnout až 90 kilometrů v hodině, doporučila Petra Fišerová z Lesů hlavního města lidem nevstupovat do parků a lesů. Hrozit tam budou pády stromů a větví.

"Z důvodu zachování vlastní bezpečnosti proto všem návštěvníkům doporučujeme maximální opatrnost, případně v době trvání silného větru nevstupovat do pražských lesů a parků, a to ani na značené cesty," uvedla v tiskové zprávě.

Hasiči odstraňovali následky silného větru po celé Praze, nejčastěji to ale bylo ve Vršovicích a na Vinohradech. Vedle stromů popadaných na silnice řešili i spadlé plechy a billboardy. Ve Vršovicích například spadla výloha i s dřevěným rámem na auto, doplnila mluvčí.

Silný vítr bude až do středy

Počet výjezdů hasičů kvůli počasí není konečný. Podle meteorologů má silný vítr foukat až do středy. V noci na úterý může navíc v nárazech přechodně foukat rychlostí 90 kilometrů za hodinu, na horách až 125 kilometrů za hodinu.

Podobná situace jako v Praze byla i na řadě dalších míst v Česku. Například v Královéhradeckém kraji hasiči zasahovali kvůli větrnému počasí asi u dvaceti událostí.

Nejvíce vyjížděli v Hradci Králové a okolí, dále na Trutnovsku a Rychnovsku, většinou odstraňovali stromy a větve spadlé na komunikace.

Podobně tomu bylo i v Pardubickém nebo Jihočeském kraji. V Libereckém kraji vítr utrhl i část střechy z budovy domova důchodců ve Sloupu na Českolipsku, evakuováno bylo dvacet seniorů.

Část střechy Domova pro seniory Anavita utrhl silný vítr i v Šanově na Znojemsku. Hasiči evakuovali 40 lidí, řekl mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš. Vznikla škoda dva miliony korun, sdělila mluvčí domova Hana Raiskubová. Evakuovaní našli zázemí ve vedlejší budově domova, který má tři objekty. Nikdo nebyl zraněn. Podle Raiskubové jsou dvě třetiny evakuovaných lidí nepohybliví pacienti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy