Vinohradská nemocnice dostala milionovou pokutu

ČTK ČTK
25. 7. 2013 15:38
Nemocnice chybovala při uzavírání dodatků na dodávky elektrické energie
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu jeden milion korun.

Chybovala při uzavírání dodatků na dodávky elektrické energie. Řekl to mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

"Fakultní nemocnice Královské Vinohrady podala proti tomuto rozhodnutí rozklad. Do doby, než bude řízení o rozkladu ukončeno, se nemůžeme k této věci vyjadřovat," řekl mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Nemocnice Královské Vinohrady uzavřela v roce 2004 smlouvu o sdružených dodávkách elektřiny se společností Pražská energetika a.s. V letech 2006 až 2011 pak k této smlouvě uzavřela další čtyři dodatky, kterými reagovala na cenové pohyby elektřiny. Ty ale uzavřely bez výběrového řízení.

Ve smlouvě měl sice zadavatel stanoven způsob výpočtu navýšení ceny, avšak toto ustanovení v praxi nebylo při uzavírání dodatků respektováno.

"Dodatky tak měnily původní smlouvu způsobem, který nebyl v podmínkách původní zakázky předpokládán, a to ve prospěch dodavatele," uvedl Švanda.

Podle něj se jednalo se o podstatnou a nepřípustnou změnu smlouvy a na dodatky, jejichž celkové plnění přesáhlo 200 milionů korun.

Tím, že nemocnice nevypsala tendr, znemožnila podle ÚOHS dalším firmám soutěžit o zakázku. Pokutu, kterou nemocnice dostala, ÚOHS uložil ve výši čtvrtiny maximální možné sazby.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy