Vinohradská nemocnice chce nižší odškodnění za chybný porod

ČTK ČTK
11. 7. 2014 12:13
Nemocnice usiluje o mimosoudní vyrovnání. Dítě se narodilo ochrnuté, slepé a hluché.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Vinohradská nemocnice se odvolala proti výši odškodnění 30,3 milionu korun, které podle dosud nepravomocného rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10 má zaplatit rodině chlapce, jenž se v roce 2009 narodil v tomto pražském zařízení ochrnutý. Informoval o tom mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Nárok rodiny na odškodnění podle něho nemocnice nezpochybňuje, usiluje však o mimosoudní vyrovnání. Plánovaný porod skončil ochrnutím, slepotou a hluchotou dítěte, které nyní vyžaduje celodenní péči.

"Vnímáme tragičnost případu, velké a trvalé poškození dítěte a utrpení rodiny, ale stanovená výše odškodného je pro nemocnici příliš vysoká i přes to, že podstatnou část nákladů uhradila pojišťovna," uvedl mluvčí.

Podle pojistné smlouvy se nemocnice podílí spoluúčastí pět procent z odškodnění. Podle zákona je povinna spravovat majetek státu s péčí řádného hospodáře, tedy využít všech možností výši spoluúčasti snížit, řekl mluvčí.

"Domníváme se, že v tomto případě došlo k selhání lidského faktoru. Vedení nemocnice vyjadřuje hlubokou lítost a nikdy nezpochybňovalo fakt, že rodina má právo na odškodnění," dodal Matýsek.

Postižené dítě krmí rodiče břišní sondou

Odškodné se skládá zhruba ze čtyř milionů bolestného a z více než šestadvaceti milionů, které žádala rodina jako náhradu za ztížení synova společenského uplatnění.

Podle soudkyně Andrey Dobřichovské Gedeonové nedostal chlapec šanci začít žít běžný život a částka je přiměřená. Hluché, slepé a ochrnuté dítě krmí rodiče pomocí břišní sondy.

Zmocněnec rodičů Antonín Tunkl původně žádal osmnáct milionů korun, po revizním posudku, který podle bodového hodnocení vyčíslil odškodné na tři miliony korun, částku zvýšil, což soud uznal.

Nemocnice se podle Tunkla zachovala nezodpovědně a porod nebyl veden správně. Zástupce nemocnice tehdy jeho tvrzení odmítl a za přijatelné odškodnění označil zhruba deset milionů korun.

Soud se již dříve zabýval trestní odpovědností lékaře. Podle obžaloby nereagoval na záznamy, které měřily ozvy plodu a naznačovaly komplikace. Tím údajně spáchal těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a porušil své povinnosti. Soud ale loni v březnu lékaře osvobodil, neprokázalo se, že skutek spáchal.

Dítě nakonec vytáhla kleštěmi jiná lékařka, podle revizního posudku ale měla jednat důrazněji - rozhodnout dříve o tom, že dítě je třeba přivést na svět buď císařským řezem, nebo vytáhnout kleštěmi.

 

Právě se děje

Další zprávy