Muže, který nastražil bombu do auta své manželky, poslal soud na 8 let do vězení

ČTK ČTK
23. 6. 2016 12:54
Soud potrestal cizince, který nastražil do auta své manželky výbušný systém, trestem osmi let ve vězení. Výbuch nastal poté, co žena sešlápla brzdový pedál po nastartování auta. Výbuch ji vážně zranil. Muž se k činu přiznal, hájil se tím, že ženu nechtěl zabít, ale postrašit. Tvrdil, že je mu nevěrná. Muži hrozilo 12 až 20 let vězení. Podle obžaloby se dopustil pokusu o vraždy v souběhu s obecným ohrožením. Soudkyně mu udělila o 4 roky nižší trest, protože výbuch neměl fatální následky a poranění ženy se zahojila rychle.
Muž, který dal manželce do auta bombu
Muž, který dal manželce do auta bombu | Foto: ČTK

Praha - Za nastražení výbušného systému do auta manželky soud potrestal cizince osmi lety vězení. Žena byla při loňském výbuchu v Praze vážně zraněna, ale přežila. Rozsudek pražského městského soud není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Muž se k činu přiznal, hájil se tím, že ženu nechtěl zabít, ale postrašit. Byl přesvědčen o tom, že je mu nevěrná.

Vůz Škoda Octavia explodoval loni 22. dubna na parkovišti mezi panelovými domy v Milánské ulici v Praze-Horních Měcholupech. Výbuch vážně zranil čtyřicetiletou řidičku. Pyrotechnici zjistili, že příčinou byl nástražný výbušný systém v přední části auta.

Výbušný systém byl v nádobě s černým prachem a kousky železa. Poškozená jezdila autem jeden den, výbušný systém ale ještě nebyl zapojený. Vybuchl až o den později, kdy jej šestapadesátiletý Vietnamec pravděpodobně připojil k zapalování a brzdovým světlům. Druhý den žena nasedla do auta, výbuch nastal poté, co sešlápla brzdový pedál po nastartování auta.

Muži hrozilo 12 až 20 let vězení. Podle obžaloby se dopustil pokusu o vraždy v souběhu s obecným ohrožením. Žalobkyně pro něj v závěrečné řeči navrhovala 12 let vězení. Soud ale případ vyhodnotil pouze jako obecné ohrožení, bezpečně se však prokázalo, že čin spáchal tak, jak ho obžaloba popsala.

Výbuch neměl fatální následky

Vietnamec dostal o čtyři roky nižší trest, než je spodní hranice trestní sazby. Soudkyně Dana Pacholíková to zdůvodnila tím, že výbuch neměl fatální následky a poranění poškozené se zahojila poměrně rychle. Zároveň se podle soudu u muže dlouhodobě hromadil stres kvůli složité rodinné situaci, který vyvrcholil nastražením bomby.

Pomohlo mu také to, že se až do excesu s bombou velmi dobře staral o rodinu. "Trest v zákonné trestní sazbě by byl nepřiměřeně přísný," uvedla Pacholíková. Státní zástupkyně i obhájce si ponechali lhůty pro případné odvolání.

Mezi původní vyšetřovací verze policie patřilo i to, že za výbuchem může stát boj konkurenčních vietnamských skupin. Vietnamští manželé jsou úspěšní majitelé pražských nehtových studií.

 

Právě se děje

Další zprávy