Vietnamci postaví v Praze větší buddhistický chrám

ČTK ČTK
18. 4. 2012 18:28
Má vyrůst v areálu Sapa v Libuši, uvedla Vu Thi Thu, kněžka místního menšího chrámu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na okraji Prahy by v budoucnu mohl vyrůst větší buddhistický chrám. Jeho stavbu plánuje vietnamské buddhistické sdružení v ČR.

Svatostánek by měl vzniknout v zamýšleném vietnamském kulturním centru vedle areálu Sapa v Libuši.

V úterý to v tamním menším chrámu uvedla kněžka a předsedkyně sdružení Vu Thi Thu. Buddhismus vyznávají asi čtyři pětiny Vietnamců.

Vietnamci tvoří po Slovácích a Ukrajincích třetí nejpočetnější skupinu cizinců v ČR. Na konci loňského listopadu pobývalo v ČR legálně podle statistik ministerstva vnitra 55.585 Vietnamců. Z nich 37.497 smělo v zemi žít natrvalo.

"Chceme postavit kulturní centrum, kde bude i možnost se modlit. Už se nám podařilo koupit 12.000 metrů čtverečních pozemků. Povolení ke stavbě se nám zatím získat nepodařilo," uvedla Vu Thi Thu. Do Česka přijela před 26 lety a pracovala na vietnamském velvyslanectví. Po odchodu do důchodu v ČR zůstala a začala se starat o menší chrám.

Pomoci má sbírka

Zakoupené pozemky leží u areálu tržnice Sapa směrem k Vídeňské ulici. Sdružení zatím nemá na stavbu nového svatostánku ani dostatek peněz. Chce je získat od věřících.

Uspořádat se chystá i sbírku poté, co povolení ke stavbě získá. Potřebné žádosti o stavbu už podalo.

Buddhistický chrám v Česku je od roku 2008 ve Varnsdorfu. Menší svatostánek funguje i v areálu Sapa v Praze.

V přízemí je místnost, kam věřící přinášejí obětiny, ovoce a květiny a kde zapalují vonné tyčinky. Přicházejí sem obvykle první a patnáctý den v měsíci podle vietnamského kalendáře. V patře budovy se nachází modlitební místnost s větším oltářem a sochami. Ani tady nechybí květiny a ovoce.

"Lidi, když žijí, musí milovat ostatní. Musí dělat něco lepšího. Za čas po smrti se znovu narodí. Kdo dobře žije, tak se narodí znovu a lépe, kdo žije špatně, tak těžko dostane takovou šanci," řekl zástupce předsedy vietnamské společnosti v Praze Le Duy Ky, který v ČR žije od roku 1971. Dodal, že ten, kdo má Buddhu ve svém srdci, věří a přináší dary, dostane je zpátky. Připomenul, že chrám není uzavřený a zájemci ho mohou navštívit.

Chrám přispěje ke zlepšení pověsti areálu

Sapa leží na pozemcích bývalého masokombinátu a drůbežárny. Podle zástupců sdružení se s areálem pojí mnoho mýtů i předsudků. O jejich bourání se snaží neziskové organizace, mezi něž patří třeba Klub Hanoi. Jeho zástupci například pomáhají při řešení konfliktů.

Podívejte se, jak to v areálu Sapa vypadá:

Sapa pak není jen obří tržnice s textilem a dalším zbožím, ale fungují tu i kadeřnictví, restaurace či obchody s tradičními potravinami. Vedle chrámu je tu také mateřská či základní škola.

Podle Terezy Kušnirákové z centra Geomigrace Univerzity Karlovy sehrává Sapa i roli v integraci Vietnamců do české společnosti. Areál totiž minimálně jednou navštíví většina lidí z Vietnamu, kteří se do Česka dostanou. Přinejmenším tu tak můžou získat základní informace o pobytu a podmínkách v zemi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy