Video s unikátní laserovou projekcí: 600 let orloje

Simona Holecová
12. 10. 2010 20:30
Za neobvyklou podívanou stojí výtvarníci ze seskupení The Macula
Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Stál tu, když se z pod katovy sekery odkutálelo sedmadvacet hlav českých pánů po bitvě na Bílé hoře. Stál tu, když Praha zažívala období rudolfinského okultismu, jen kousek od něj se z hlíny zrodil Golem. Pamatuje Habsburky, protektorát, válku.

Pražský orloj. Letos slaví 600 let od svého vzniku. V sobotu večer mohli návštěvníci a obyvatelé Prahy vidět v půlhodinových intervalech velkolepou produkci. Přímo na gotickou věž Staroměstské radnice, kde je orloj umístěn, se pomocí laserů odehrál jeho vlastní příběh.

Redakce Aktuálně.cz vám, kdo jste počin společnosti Tomato production nemohli vidět na vlastní oči, nabízí shlédnutí celé desetiminutové projekce. Stojí za ní výtvarníci ze seskupení The Macula, které se zabývá projekcemi přímo na budovu. Technika spočívá v přesném laserovém zaměření objektu, tvůrci pak animaci vyrobí přímo pro jednotlivou stavbu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Staroměstský orloj je jedna z nejvzácnějších a nejznámějších pražských památek. Jde o vrcholné dílo české gotické vědy a techniky. Sestává se ze tří hlavních částí. Astronomické, která ukazuje polohy nebeských těles. Pod ní je umístěno kalendářové kolo, které v 19. století vybavil malbami malíř Josef Mánes. Kolem astronomické části jsou pak umístěny pohyblivé figury.

Nedílnou součástí je pohyblivé procesí dvanácti apoštolů, kteří se ukazují každou hodinu nad astronomickou částí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy