Video s unikátní laserovou projekcí: 600 let orloje

Simona Holecová
12. 10. 2010 20:30
Za neobvyklou podívanou stojí výtvarníci ze seskupení The Macula
Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Stál tu, když se z pod katovy sekery odkutálelo sedmadvacet hlav českých pánů po bitvě na Bílé hoře. Stál tu, když Praha zažívala období rudolfinského okultismu, jen kousek od něj se z hlíny zrodil Golem. Pamatuje Habsburky, protektorát, válku.

Pražský orloj. Letos slaví 600 let od svého vzniku. V sobotu večer mohli návštěvníci a obyvatelé Prahy vidět v půlhodinových intervalech velkolepou produkci. Přímo na gotickou věž Staroměstské radnice, kde je orloj umístěn, se pomocí laserů odehrál jeho vlastní příběh.

Redakce Aktuálně.cz vám, kdo jste počin společnosti Tomato production nemohli vidět na vlastní oči, nabízí shlédnutí celé desetiminutové projekce. Stojí za ní výtvarníci ze seskupení The Macula, které se zabývá projekcemi přímo na budovu. Technika spočívá v přesném laserovém zaměření objektu, tvůrci pak animaci vyrobí přímo pro jednotlivou stavbu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Staroměstský orloj je jedna z nejvzácnějších a nejznámějších pražských památek. Jde o vrcholné dílo české gotické vědy a techniky. Sestává se ze tří hlavních částí. Astronomické, která ukazuje polohy nebeských těles. Pod ní je umístěno kalendářové kolo, které v 19. století vybavil malbami malíř Josef Mánes. Kolem astronomické části jsou pak umístěny pohyblivé figury.

Nedílnou součástí je pohyblivé procesí dvanácti apoštolů, kteří se ukazují každou hodinu nad astronomickou částí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 47 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy