Velký přehled pražských dominant: Co chce nová koalice postavit a s čím už nepočítá

Jakub Heller Jakub Heller
6. 12. 2018 5:30
Nová pražská koalice v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (piráti) schválila návrh rozpočtu na příští rok. Nechala si však rezervu 18 miliard korun na investice. Jednotliví radní teď probírají projekty, které jim zanechali předchůdci, a zvažují, jestli v nich budou pokračovat, či nikoliv. U některých už mají jasno.
Pohled z výšky.
Pohled z výšky. | Foto: Future Systems

Blob architekta Jana Kaplického

Jedinečný návrh, se kterým již zesnulý architekt Jan Kaplický vyhrál v roce 2007 soutěž na podobu nové budovy Národní knihovny, se v polovině listopadu znovu vrátil do hry. Tedy alespoň na krátkou chvíli. Končící radní v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou rozhodli, že pražský magistrát nechá vytvořit takzvanou studii proveditelnosti výstavby blobu.

Avšak nová koalice, kterou vede primátor Zdeněk Hřib (piráti), v přípravách pokračovat nebude. "Nepředpokládám, že bychom blob stavěli. Pan Kaplický byl extrémně inovativní architekt. Není to běžná budova, jejíž výstavba má nějaké standardní postupy. Bez účasti autora, který v téměř každém detailu přišel s nějakou inovací, si vůbec nedokážu představit zdárný konec," říká radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Zamítavě se ke stavbě, která připomíná živý organismus, staví i Hřib. "Umístění blobu na Letné bylo nevhodné. To území neumožňuje další rozumný rozvoj této lokality, což je samozřejmě nezbytné. Pokud někde postavíte tak významnou budovu, lze očekávat další rozvoj v okolí a je nutné s tím počítat," říká Hřib a dodává, že nová koalice se zřejmě pokusí zastavit i studii proveditelnosti, kterou dosluhující radní na poslední chvíli schválili.

Za to, aby blob po letech v Praze přece jen vznikl, bojovala dlouhá léta vdova po Kaplickém a bývalá zastupitelka za ANO Eliška Kaplicky Fuchsová.

Ani vztyčení blobu jinde než na Letné se ale nezdá být reálné. "Určitě existují typizované projekty, které se dají postavit takřka kdekoliv, ale budova Národní knihovny to není a Kaplického projekt počítal přímo s tímto územím," uzavírá Hlaváček. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy