Vědci našli zbytky slavné kaple v srdci Prahy

Vědci našli zbytky slavné kaple v srdci Prahy
Takto mohlo náměstí vypadat na začátku sedmnáctého století. Uprostřed vidíme vyobrazení kaple Božího těla na vedutě Prahy Filipa van den Bosche. Jde o tzv. Sadelerův prospekt z roku 1606.
Pražští archeologové z Národního památkového ústavu vykopali na místech stanů tři sondy. V pozadí je kostel sv. Ignáce. Důvodem vykopávek bylo to, že Karlovo náměstí má projít rekonstrukcí. Radnice Prahy 2 si proto objednala průzkum místa, kde návrh rekonstrukce počítá s vybudováním podchodu.
Na tomto obrázku je naznačený půdorys a rekonstruovaná podoba kaple Božího těla.
Do středu dnešního Karlova náměstí vložil hlubší duchovní význam již český král a římský císař Karel IV. při jeho zakládání. V pomyslném středu náměstí ukazoval své nejcennější ostatky svatých. Tehdy stála na místě kaple dřevěná věž, z níž se ostatky ukazovaly. Na obrázku vidíme kapli zakreslenou na plánu Prahy Františka Antonína Leonarda Hergeta, který vznikl před rokem 1790.
Foto: Aktuálně.cz
Štěpán Plaček Štěpán Plaček
24. 5. 2011 10:55

Praha - Pražským archeologům se podařilo v centru města objevit pozůstatky významné gotické kaple Božího těla a několik hrobů.

Gotická centrální stavba uprostřed Dobytčího trhu - dnešního Karlova náměstí - byla postavena v letech 1382 až 1393 na místě dřevěné věže, z níž byly každoročně poutníkům ukazovány svaté ostatky. Odsvěcena a bořena po roce 1789.

Zjišťovací výzkum prováděli v květnu archeologové Národního památkového ústavu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy