Ve Kbelích přistálo letadlo CASA s prasklou pneumatikou

ČTK ČTK
7. 4. 2014 16:19
Kromě pilotů v letounu nikdo nebyl. Přistání proběhlo standardním způsobem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve Kbelích přistálo dopravní letadlo CASA s prasklou pneumatikou.

Závadu piloti odhalili při letu z Bruselu. Následně ji potvrdil pozemní personál vojenského letiště na kraji Prahy, řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Piloti si problému všimli při startu z letiště v belgickém hlavním městě. Své podezření na technické problémy oznámili do Prahy.

"Tady před přistáním provedli průlet nad základnou, protože piloti samozřejmě dospodu nevidí, aby se pozemní personál podíval," popsala situaci před přistáním Růžičková.

Poté, co zaměstnanci kbelského letiště potvrdili prasklou pneumatiku, pilot s letounem přistál. Podle Růžičkové dosedl na plochu standardním způsobem.

"Jednalo se o pravou zadní pneumatiku, ty pneumatiky tam jsou v tandemu, takže nehrozilo vůbec nic," řekla mluvčí generálního štábu.

Letadlo nyní čeká prostá výměna zadní pneumatiky. Žádnou zvláštní kontrolu technického stavu podle Růžičkové nevyžaduje. Španělské dopravní letadlo do Bruselu z Prahy vezlo vojáky, zpět se vracelo bez nich.

Transportní stroje CASA ve výbavě vojenských letců před několika lety nahradily zastaralé ruské antonovy. Po počátečních technických problémech se staly oporou dopravního letectva.

Armáda jimi například nedávno dopravila do Prahy Ukrajince, kteří byli zraněni při demonstracích proti vládě nyní svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy