Vánoční strom se v Praze v sobotu rozsvítí, kvůli bezpečnosti se tají přesný čas

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2015 18:52
Vánoční strom se na Staroměstském náměstí v Praze slavnostně rozsvítí podle původního plánu v sobotu 28. listopadu. Kvůli bezpečnosti ale organizátoři neřeknou přesný čas. Vánoční smrk, letos z České lípy, přijede do Prahy v úterý nad ránem.
Loňské rozvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí.
Loňské rozvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. | Foto: ČTK

Praha - Vánoční strom se na pražském Staroměstském náměstí rozsvítí podle původního plánu v sobotu 28. listopadu, z bezpečnostních důvodů ale zůstane utajený přesný čas.

Média minulý týden po tragických událostech v Paříži informovala o tom, že se kvůli hrozbě teroristických útoků tradiční slavnost v Praze konat nebude. Organizátoři to ale okamžitě popřeli a odkázali na pondělní poradu záchranných složek na magistrátu.

"Slavnost bude, ale není určena přesná hodina. Chceme předejít větší koncentraci lidí," vysvětlil po schůzce radní Libor Hadrava (ANO).

"Samozřejmě nás to mrzí, ale sami jsme měli stejný názor. Nebojíme se teroristického útoku, ale spíše paniky v případě, že by situace někdo zneužil," uvedla mluvčí pořadatelské společnosti Taiko Hana Tietze. Připravenou animaci rozsvěcení stromu budou lidé moci vidět po setmění v náhodný čas každou hodinu i v dalších dnech, dodala.

Ve většině ostatních krajských měst se rozsvícení stromů bude konat podle původních plánů. Žádné změny v reakci na pražská bezpečnostní opatření se zatím neuskutečnily.

"Situaci jsme řešili, ale nic takového zatím není v plánu. Neznamená to ale, že se nemůže situace v týdnu ještě změnit," řekla například vedoucí tiskového odboru brněnského magistrátu Hana Černohorská.

Magistrát spolupracuje s policií

Ohledně bezpečnostní situace v Praze podle něj magistrát spolupracuje s policií. Kvůli hrozbě terorismu zatím magistrát žádné konkrétní opatření nepřijal.

Osmašedesátiletý smrk pro pražské vánoční trhy pochází letos z České Lípy. Pokácen byl v neděli. Do Prahy přijede v úterý nad ránem. V časných ranních hodinách začne jeho vztyčování a kotvení.

Hotovo by mělo být kolem 3:30. Jak bude letos ozdoben, zatím pořadatelé neprozradili. Motiv prý bude stejně jako v předchozích letech vycházet z české kultury a historie.

Bezpečnostní opatření platí i na evropských trzích

O zvýšení bezpečnostních opatření ve sváteční čas uvažují po pařížských atentátech i jiná města po celé Evropě. Na některých místech uspořádaly radnice školení pro stánkaře, aby dokázali včas rozpoznat podezřelé lidi a předměty. Na jiných místech vytvořily nouzový varovný systém, aby mohli zaměstnanci trhů včas upozornit policii na hrozbu.

Na oblíbený berlínský vánoční trh na náměstí Gendarmenmarkt, který bývá jako jeden z mála oplocený, si návštěvníci nebudou moci přinést kufry a velká zavazadla a u vstupu budou muset projít kontrolou.

Štrasburk se v pátek rozhodl, že navzdory obavám o bezpečnost vánoční trhy uspořádá, zavede ale řadu bezpečnostních opatření, například zákaz konání akcí pro děti, omezení parkování v centru města či odklonění tramvajových linek.

V Paříži se vánoční trhy na třídě Champs-Élysées otevřely už ve středu. Radnice ale z úcty k obětem zrušila na tomto světoznámém bulváru tradiční slavnostní rozsvěcování světel.

 

Právě se děje

Další zprávy