Vandalové v noci zničili výstavu o Miladě Horákové. Nepochopitelné, říká Pospíšil

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 10. 8. 2020 10:25
Neznámý pachatel v noci poničil výstavu věnovanou památce doktorky Milady Horákové u pražského Musea Kampa. Případ vyšetřuje policie. Na situaci upozornil na Facebooku Jiří Pospíšil (TOP 09), předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která výstavu pořádá. "Odsuzuji tento šílený vandalský čin," napsal.
Poničená výstava o Miladě Horákové.
Poničená výstava o Miladě Horákové. | Foto: Facebook Jiřího Pospíšila

"Někdo nám v noci zničil výstavu připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50. let," napsal na svůj profil Pospíšil. Situaci na místě prověřili pražští kriminalisté, kteří případ předali policistům z místního oddělení, informovala Aktuálně.cz policejní mluvčí Hana Křížová.

"Policisté z místního oddělení věc prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci," doplnila mluvčí. Podle Křížové zatím policisté nikoho nezadrželi, možný politický motiv vandalů nechtěla předpokládat. Kriminalisté budou nyní studovat kamerové systémy a hledat svědky.

Dobře věděli, co ničí, řekl Pospíšil

Pospíšil čin vandalů ostře kritizuje. "Odsuzuji tento šílený vandalský čin. Ukazuje se bohužel, že některým lidem není nic svaté. Takto zostudit památku obětí komunistické totality je pro mě naprosto nepochopitelné," doplnil.

Vandalové zničili asi polovinu propriet výstavy v hodnotě 10 až 20 tisíc korun, podle Pospíšila ale majetková škoda není důležitá. "Podstatné je, že tady někdo zhanobil památku komunistického teroru padesátých let. Pro společnost je dobré, aby se zjistilo, kdo je pachatelem takto ohavného činu," řekl Pospíšil.

Podle jeho názoru je vysoce pravděpodobné, že zničení výstavy mělo politický motiv. "Výstava je osvětlena i v noci, takže předpokládám, že pokud to vandalové v noci devastovali, tak dobře věděli, co ničí. Nechme to ale na policii," doplnil.

Výstava Nezapomeňte na mne - JUDr. Milada Horáková a největší politický proces, která připomíná výročí 70 let od popravy odpůrkyně tehdejšího totalitního režimu, má před Museem Kampa stát do 24. srpna. "Milada Horáková je synonymem odvahy, ochoty bojovat proti bezpráví, nespravedlnosti a manipulacím - což činí i v současnosti její odkaz stále mimořádně aktuálním," stojí na stránkách muzea.

Video: Bojovali jsme o maminku do poslední chvíle, říká dcera Milady Horákové

Byla neskutečně silná osobnost, říká Jana Kánská. Od justiční vraždy demokratické političky dnes uplynulo 70 let. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy