Vandal ukradl z Ječné ulice pamětní desku Mejly Hlavsy

ČTK ČTK
8. 4. 2011 17:16
Škoda je čtvrt milionu, policie po zloději zatím marně pátrá
Policie hledá vandala, který pamětní desku ukradl
Policie hledá vandala, který pamětní desku ukradl | Foto: Jiří Janíček/Wikimedia Commons

Praha - Neznámý pachatel ukradl v noci na čtvrtek z domu v Ječné ulici v Praze pamětní desku spoluzakladatele hudební skupiny The Plastic People of The Universe Milana "Mejly" Hlavsy.

Policie zatím po vandalovi pátrá marně.

Škoda byla podle policejní mluvčí Evy Kropáčové vyčíslena na čtvrt milionu korun, informovaly Lidovky.cz.

Policisté vyslechli několik lidí z okolí a z domu, na jehož fasádě byla připomínka umístěna od roku 2005. "Pachateli krádeže hrozí až pětileté vězení," uvedla mluvčí.

Z památníku zní skladba Muchomůrky bílé

Pamětní deska předního představitele českého hudebního undergroundu byla odhalena čtyři roky po jeho úmrtí. Po vhození desetikoruny začne z bronzového památníku znít jedna z jeho nejznámějších skladeb Muchomůrky bílé.

Milan Hlavsa zemřel v lednu 2001; letos v lednu se proto v pražském Paláci Akropole konal koncert nazvaný 10 let bez Mejly.

Jeho nedožité narozeniny si 6. března na stejném místě připomněly ve vyprodaném sále stovky lidí. Na koncertu s názvem Vzpomínka na Mejlu zahrály skupiny The Plastic People of the Universe a Garage.

První kapelu založil ve 14 letech

Hlavsa se narodil 6. března 1951 v pražském Břevnově v rodině bankovního úředníka. Svou první kapelu založil už ve 14 letech.

Legendární kapelu The Plastic People of the Universe spoluzakládal Hlavsa v roce 1968 a jako baskytarista, zpěvák a autor řady skladeb si s ní zahrál na utajovaných "podzemních" koncertech i v Bílém domě pro prezidenty Billa Clintona a Václava Havla.

V 70. letech stál u zrodu DG 307. V Garáži (nyní Garage) hrál Hlavsa na kytaru na sklonku 80. let, poté založil Půlnoc.

Po jejím rozpuštění založil kapelu Fiction a poté hrál s vlastním projektem Šílenství. Napsal také autobiografickou knihu Bez ohňů je underground, ve které otevřeně a s nadhledem vylíčil divoká léta svého rockového mládí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy