Válka pokračuje: EMS opravila opencard za dohledu soudního znalce, ne nadlouho

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 10. 2015 20:30
Spor mezi hlavním městem a majitelem autorských práv na opencard, firmou eMoneyServices, se stupňuje a musí mu asistovat advokáti i soudní znalec. Ti dohlíželi na opravu systému, aby i nadále šly vydávat nové průkazky. Hrozící výpadek se ale nevyřešil, pouze o týden odsunul.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Hlavní město o týden oddálilo možné problémy s vydáváním opencard. Pracovníci firmy eMoneyServices, která k systému pražské tramvajenky vlastní autorská práva, v úterý dopoledne v sídle městské společnosti Operátor Opencard prodloužili certifikát, bez něhož nejdou karty vydávat.

Vzhledem k napjatým vztahům města a firmy EMS na práci jejích techniků dohlíželi advokáti a soudní znalec. A to proto, aby nezasáhli do jiné části systému než té, která obsahuje uvedený certifikát platnosti.

"Nadále trvá, že je pro nás EMS nedůvěryhodným partnerem, a vzhledem k probíhajícím soudním sporům trváme na přítomnosti soudního znalce při auditu. Nechceme riskovat, že by EMS na místě do systému jakkoliv účelově zasáhli, aby si pomohli v soudních řízeních, které s nimi hlavní město vede," doplnil mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy Vít Hofman.

Technici EMS tak pouze prodloužili platnost certifikátu do 15. října. A postup města označuje firma za důkaz toho, že Operátor Opencard nedovoleně zasáhl do systému. "Je zjevné, že mediální výpady založené na lživých prohlášeních představitelů Operátora jsou vedeny snahou zakrýt porušování licenčních smluv a autorského zákona," uvedl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Předseda představenstva městské firmy Operátor Opencard Ondřej Felix v pondělním rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že firma EMS do systému tajně instalovala "vypínače", které vydávání karet zablokovaly. "EMS protiprávně zabudovala omezení platnosti. Ty vypínače nejsou nikde zadokumentovány. Podle mého nejhlubšího přesvědčení je tam dali v rozporu se smlouvami," uvedl Felix.

EMS to označuje za lež. "Nejedná se o žádný vypínač a funkce certifikátu je popsaná v dokumentaci, kterou má město dlouhodobě k dispozici,“ uvedl Opatrný. Stejně tak odmítá tvrzení Felixe, že EMS má dálkový přístup do systému, aby mohla jeho chod zkontrolovat. "Společnost EMS žádný přístup nemá a nevyužívá. Nezákonné odepření kontroly již trvá více než tři měsíce," dodal.

Město si stojí na svém. "EMS má přitom po celou dobu fungování nového představenstva dálkový přístup do systému, prostřednictvím kterého může systém také kontrolovat," uvedl Hofman.

Vydávaní opencard zkolabovalo minulou středu. Město nebylo schopno několik hodin vydávat nové karty kvůli nastavení softwaru na přepážkách - ten totiž hlásil, že licence na jeho užívání je prošlá. A bez funkčních front office přepážek nebylo možné vydávat nové karty. Technici EMS to po několika hodinách opravili, ale pouze tak, že platnost certifikátu posunuli o týden a nyní o další týden.

Hlavní město sice dokáže chybu, která výpadek způsobila, samo opravit, ale nesmí. Zasáhlo by do autorských práv na opencard, která vlastní firma eMoneyServices.

Možné problémy se přitom v žádném případě netýkají těch, kdo již opencard mají. Jejich karty fungují normálně. Uvedený certifikát pouze brání v nahrání programu na nově vydávané karty, kterých je denně vydáno několik set.

 

Právě se děje

Další zprávy