Václavské náměstí dostane nové stánky, klobásy zůstanou

ČTK ČTK
3. 8. 2012 13:01
Praha vybrala návrh architektů Cigler Marani, v centru bude stát 11 kiosků ve tvaru lodě
Foto: MHMP

Praha - Na Václavském náměstí v Praze bude od nového roku stát jedenáct prosklených stánků ve tvaru lodě z dílny Cigler Marani Architects.

Nahradí třiadvacet stávajících kiosků s občerstvením, novinami a tabákem. S dosavadními nájemci už magistrát smlouvy ukončil.

Praha si od změny slibuje lepší vzhled náměstí a také větší kontrolu, co se vlastně ve stáncích prodává. Zmizí z nich například alkohol.

Sortiment v nových kioscích se podle radní pro majetek Aleksandry Udženiji rozšíří. Tradiční klobásy ale zůstanou.

Právě obava o oblíbené uzeniny zvedla vlnu zájmu Pražanů. Sepsali kvůli tomu i petici. Praha chce tradici prodeje klobás zachovat, zároveň ale dostanou šanci i jiné druhy občerstvení, aby měli Pražané i turisté na výběr, uvedla Udženija.

Kolik přesně budou stánky stát, není zatím jasné. Cena jednoho takového stánku se podle odhadů pohybuje kolem 1,5 milionu korun. K prodeji občerstvení, tisku a květin bude sloužit deset stánků, jedenáctý ve spodní části Václavského náměstí bude informační. Praha už ukončila údajně nevýhodné nájemní smlouvy se stávajícími nájemci.

Revitalizace náměstí

Výměna stánků souvisí s celkovou úpravou náměstí, kterou Praha připravuje už řadu let. "Stánky jsou mobilní a v případě větších zásahů při revitalizaci nebude problém je přemístit," řekla Udženija.

Projekt počítá mimo jiné s rozšířením zeleně, omezením dopravy, větším prostorem pro pěší i s obnovením tramvajové tratě. Prvním krokem k obnově náměstí je podle radní uzavření dolní části pro automobilovou dopravu. Magistrát také nedávno nechal zpracovat změnu územního plánu, která umožní návrat tramvají na Václavské náměstí.

Město se pokusilo z bulváru vedoucího od Národního muzea k Můstku před zhruba před pěti lety stánky úplně odstranit. Záměr magistrátu ale tehdy vyvolal vlnu protestů a řadu petičních akcí. V souvislosti s tím pak vedení města svůj postoj přehodnotilo a navrhlo, aby se pouze snížil počet stánků a omezil jejich sortiment.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 3 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy