Česko slavilo nový rok, v centru Prahy se bavily tisíce lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 1. 2015 11:29
Na pořádek v ulicích hlavního města dohlíželo 350 městských strážníků a policistů, v okolí stánků také bezpečnostní agentura pořadatelů trhů. V pohotovosti byli rovněž záchranáři.
Silvestrovské oslavy na Václavském náměstí v Praze.
Silvestrovské oslavy na Václavském náměstí v Praze. | Foto: ČTK

Praha - Stejně jako v celém Česku i v ulicích v centru Prahy lidé oslavili příchod nového roku. Nejvíc se jich tradičně sešlo na Staroměstském a Václavském náměstí. Na Nový rok už je v centru uklizeno, prý nejrychleji za posledních patnáct let.

Kolem sochy svatého Václava odpalovali před půlnocí i po ní zábavní pyrotechniku, další tisíce lidí přihlížely z okrajů náměstí a ústí přilehlých ulic, popíjely alkohol a fotily sebe a ohňostroje. Záchranáři museli v Praze ošetřovat několik zraněných zábavní pyrotechnikou včetně dětí.

Zatímco ale před rokem museli záchranáři, hasiči a policisté zasahovat u vraždy nebo několika smrtelných úrazů a vážných zranění, letos řešili především požáry kontejnerů nebo případy způsobené opilci.

Celkem záchranáři zaznamenali 317 událostí. O polovinu přibylo proti loňsku především výjezdů řešených před půlnocí. "To již plně vytížilo dostupné kapacity, takže tradiční popůlnoční nápor, navíc o něco vyšší než vloni, spolu s obtížně sjízdnými komunikacemi, již způsobil vážné kapacitní potíže," poznamenala mluvčí záchranářů Jiřina Ernestová. V jednu chvíli tak na záchranku čekalo až šestadvacet volajících, někdy až hodinu. "Nejnaléhavější výzvy byly ovšem řešeny bez prodlení," dodala mluvčí.

Už odpoledne se pyrotechnikou zranil šestnáctiletý mladík na Chodově a pětatřicetiletý muž z Radotína. Podle serveru Novinky.cz po 23. hodině zasahovali záchranáři na Karlově mostě a před půlnocí rovněž u šestiletého dítěte, které se zranilo na ruce v Nuslích.

Na pořádek dohlíželo kolem 350 policistů. Podle policejní mluvčí Jany Rösslerové byly během oslav zadrženi tři lidé podezřelí z krádeže. Policisté také museli řešit napadení strážníka městské policie a šest lidí předvedli kvůli přestupkům. Většinou řešili bezpečnost dopravy, například aby opilí lidé nechodili po magistrále. Celkem měli pětkrát více telefonátů než v běžný den, většinu z nich ale řešit nemuseli nebo jim opilci nebyli schopni sdělit, proč volají. Celkem pražští policisté vyjeli k 260 případům.

Hasiči měli klid

Hasiči měli proti loňsku klidnější službu, vyjíždět museli k několika desítkám případů. Většinou likvidovali požáry kontejnerů. Zasahovali také při evakuaci lidí kvůli údajnému nástražnému systému na Smíchově.

"Odchytávali také papouška. Toho po akci předali majiteli, panu Papouškovi," řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. "Za směnu A, která sloužila na letošního Silvestra, máme celkem sedmatřicet případů, od půlnoci do dnešní šesté hodiny ráno osmnáct případů," poznamenala.

Největší škoda vznikla za posledních 24 hodin v Parkhotelu ve Veletržní ulici, kde v masérně chytnul od svíčky závěs. Místnost byla ale vybavena kouřovým hlásičem a personál stihl sám oheň uhasit práškovým příručním hasícím přístrojem. Vznikla tak škoda asi 50 tisíc korun. Během noci byl také poničen automobil od hořícího kontejneru. Právě popelnice, které chytly pravděpodobně od zábavní pyrotechniky, byly nejčastějším důvodem zásahu hasičů.

Hasiči také museli před půlnocí pomáhat policii při evakuaci domu na Smíchově v ulici U Klikovky. Ta byla nařízena kvůli údajnému nástražnému systému. Z objektu muselo být evakuováno 50 lidí.

Na konci roku hasiči zaznamenali i několik kurióznějších případů. V Modřanech například odchytili papouška na stromě. Po akci ptáka předali jeho majiteli, který se jim představil jako Papoušek. Na Černém Mostě v Pospíchalově ulici pak pomáhali desetileté holčičce, která po zamrzlé vodě přešla na ostrůvek a pak se bála jít zpět. Hasiči použili raftový člun a dívenku poté předali do péče záchranné služby.

Kapely, živé sochy i žebráci

Hlavní organizovaný program byl letos na Staroměstském náměstí. Už v 15:00 začaly oslavy představením pro děti, po 18:00 ho vystřídala vystoupení DJ Bohdana a kapela Mariana Grekšy s rockovými hity. Vystoupení hlavní hvězdy večera, pražské popové kapely Eddie Stoilow, přihlížela asi tisícovka lidí.

Díky teplému počasí do ulic už v podvečer vyrazily odhadem tisíce lidí, většinou zahraniční turisté. Velké koncentrace lidí využívali také buskeři a žebráci. Na Václavském náměstí hrálo několik hudebníků a kapel, na Staroměstském a v ulici Na Můstku byly především "živé sochy".

Na pořádek v ulicích dohlíželo 350 městských strážníků a policistů, v okolí stánků také bezpečnostní agentura pořadatelů trhů. V pohotovosti byli také záchranáři. Na Václavském náměstí měli už od odpoledne přistavený speciální záchranářský vůz Golem a další sanitky byly i na Staroměstské náměstí, přímo na místě byly také hasičské cisterny.

Hus i sv. Václav za plotem

Město se snažilo před silvestrovskými oslavami chránit památky, kolem sochy svatého Václava na Václavském náměstí i sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí před oslavami vyrostly ploty. Pro auta bylo uzavřené Václavské náměstí i přilehlé ulice, stejně jako okolí Staroměstského náměstí. Vodičkovou ulicí jezdily jen tramvaje.

V silvestrovské pohotovosti jsou také záchranáři. Na Václavském náměstí mají už od odpoledne přistavený speciální záchranářský vůz Golem.
V silvestrovské pohotovosti jsou také záchranáři. Na Václavském náměstí mají už od odpoledne přistavený speciální záchranářský vůz Golem. | Foto: ČTK

Silvestrovský večer mohli lidé strávit také v některých divadlech či kinech. V Praze zůstalo poslední večer starého roku zavřených jen osm kamenných scén. Milovníci klasické hudby mohli být v kinech přítomni tradičnímu Silvestrovskému gala Berlínských filharmoniků.

V Praze si na své přišli i sportovci - přes půlnoc běželi čtyřkilometrovou trať v Centrálním parku v Praze 13.

Pro odvoz oslavujících po příchodu nového roku byly posílené noční tramvaje, provoz metra byl prodloužen do 1:30, poslední soupravy z dep vyjely hodinu po půlnoci. Novoroční úklid v centru má na starost od třetí hodiny ranní sto lidí a více než třicet strojů.

Počasí oslavám pod širým nebem zprvu přálo, teploty se pohybovaly kolem nuly, později začalo mrholit. Meteorologové varovali před ledovkou. Teploty se v noci mají pohybovat mezi nulou a plus dvěma stupni Celsia.

Centrum už je uklizené nejdříve za posledních 15 let

Úklidové čety již odvezly většinu nepořádku vzniklého během silvestrovských oslav. Václavské náměstí bylo uklizeno již v ranních hodinách, zbytek centra města byl hlavních nečistot zbaven do 10. hodiny.

"Pracovníci Pražských služeb ale budou v ulicích metropole i během dne, protože někteří lidé stále v oslavách pokračují," řekl František Hodan, vedoucí výroby Pražských služeb, které se na úklidu podílí.

"Letos se nám podařilo uklidit a zprovoznit Václavské náměstí nejdříve, co pamatuji za posledních patnáct let," poznamenal Hodan. Automobily se tak na náměstí mohly vrátit už v 06:45. Podle původního předpokladu se tak mělo stát o více než hodinu později. "Letos jsme byli rychlejší díky použití nové techniky," dodal Hodan.

Novoroční úklid hlavního města začal v 03:00 strojním čištěním právě horní části Václavského náměstí. Ruční úklid byl zahájen asi o dvě hodiny později.

Množství odpadu ze silvestrovských oslav je podle Hodana srovnatelné s posledními dvěma až třemi roky. "Práce tam bylo samozřejmě dost," podotkl. Loni bylo z centra města odvezeno 40 tun odpadu.

Pracovníci Pražských služeb se obávali, jestli jim úklid letos nezkomplikuje sníh. V takovém případě by musel být odvezen na náplavku na nábřeží Na Františku. Nepořádek z něj by byl uklizen až po jeho roztání, úklid by se tak až dvojnásobně prodražil. Podle Hodana ale bylo sněhu málo, byl proto odvezen společně s odpadem.

Úklidové práce v Praze budou pokračovat i na Nový rok. "Drobnosti se budou dolaďovat celý den, protože veselící se lidé se tam vyskytují podle zkušeností z minulých let celé dopoledne," řekl Hodan.

Do úklidu se letos zapojilo kolem 120 pracovníků a 30 úklidových strojů. Prahu by měl novoroční úklid včetně dopravních opatření stát podle předpokladů asi milion korun.

Společnost Pražské služby zajišťuje i večerní úklid, zejména nábřeží a náplavek, ze kterých bude možné sledovat novoroční ohňostroj.

Policisté uklidňovali agresivní opilce

O silvestrovské noci až do novoročního rána řešili policisté v Česku přes 3500 oznámení. Nejvíce jich bylo v Praze, kde policie vyjížděla mimo jiné k sedmi desítkám rvaček a napadení. Požárů bylo v Česku na Silvestra přes 70 a od půlnoci do 06:00 dalších 92, obvyklý denní průměr je kolem padesátky.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková uvedla, že účastníci rvaček a napadení během oslav byli vesměs pod vlivem alkoholu. Noc na dnešek se sice obešla bez úmrtí, přesto se policisté museli na Silvestra zabývat násilnou smrtí. Ještě v noci na středu, 31. prosince krátce po 02:00, byl před jedním z klubů v Třebíči pobodán muž, který pak zraněním podlehl v nemocnici.

Také hasiči v souvislosti se silvestrovskou nocí nezaznamenali mrtvé, navzdory výraznému nárůstu počtu požárů. Ve středu 31. prosince bylo požárů v Česku 72, tedy asi dvě pětiny nad celoročním denním průměrem, a dnes do 06:00 dokonce 92 požárů, což je skoro dvojnásobek průměru. Na Silvestra vyjížděli hasiči k tragickému požáru, kdy zemřela starší žena na Karvinsku, neštěstí se ale stalo odpoledne, důvodem bylo vznícení jídla na sporáku.

Nejvíce požárů zaznamenali hasiči od půlnoci do dnešního rána v Moravskoslezském kraji a Jihomoravském kraji, a to shodně 16. Naproti tomu v Královéhradeckém kraji nehořelo ani jednou. "Na nárůst počtu požárů má ve velké míře vliv nedbalost, nesprávná manipulace s otevřeným ohněm a nedodržování bezpečnostních opatření při práci se zábavní pyrotechnikou. V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, kdy lidé přestávají být dostatečně opatrní," uvedla mluvčí hasičů Michaela Franclová.

Policisté a hasiči museli také zasahovat například v hotelu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde bylo po 21:00 nahlášeno uložení bomby. Evakuováno bylo asi 80 hostů a pracovníků hotelu, šlo ale o planý poplach. Podobnou situaci řešili před půlnocí v jedné pražské hospodě, kde kvůli anonymu vyhrožujícímu bombou evakuovali 50 lidí. Ani tam se bomba nenašla.

Z hlediska dopravy byl podle policie tento Silvestr jedním z nejklidnějších, ale ani poslední den roku se neobešel bez smrtelné nehody. Smrtí řidiče skončila havárie, která se stala na Silvestra kolem 09:00 u Městečka Trnávka na Svitavsku. Dodávkový automobil vyjel ze silnice a zůstal stát nakloněný nad potokem. Řidič se snažil dostat z vozu, ale dodávka se na něj převrátila.

 

Právě se děje

Další zprávy