Stát půjčí dům na Žižkově Klinice, vyhrála výběrové řízení

ČTK Markéta Šrajbrová ČTK, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 20. 2. 2015 17:18
Druhý žadatel z výběrového řízení odstoupil. Třetího úřad z tendru vyřadil z formálních důvodů.
Poliklinika v Jeseniově ulici
Poliklinika v Jeseniově ulici | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Iniciativa Klinika vyhrála výběrové řízení a stát jí zapůjčí budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově.

Oznámil to Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Poté, co v pátek odstoupil druhý zájemce o budovu, zůstala Klinika v soutěži sama. Iniciativa dům loni v listopadu obsadila. Členy Kliniky musela vyvést policie.

Třetího zájemce úřad z tendru vyřadil z formálních důvodů. Podle dřívějších vyjádření Arnošta Nováka z iniciativy Klinika chtějí v objektu vybudovat autonomní sociální centrum, které nebude závislé na veřejných penězích.

Žádost původně podalo také o.s. Alternativa II, které mimo jiné buduje nízkoprahové centrum na Letné. Sdružení podle Anny Hausnerové z Kliniky její iniciativu kontaktovalo a uvedlo, že pokud by Klinice mělo překážet, tak odstoupí. "Jak slíbili, tak udělali," řekla Hausnerová.

Alternativa už jednu budovu jako výpůjčku od ÚZSVM získala - památkově chráněnou budovu v Letenských sadech. "Žádali jsme asi rok a půl. Na budově jsou soudní spory o tom, komu patří," řekl předseda sdružení Marek Semerád. Klinice chtěli pomoct budovu získat a zároveň v objektu provozovat svoje aktivity. "Mysleli jsme si, že budeme schopní se domluvit. Když to nedopadlo, tak jsme odstoupili. Chceme občanskou společnost spojovat, ne rozdělovat," dodal Semerád.

Iniciativa Klinika chce v objektu v Jeseniově ulici vybudovat autonomní sociální centrum včetně například lidové jídelny nebo svépomocné opravny kol. Objekt loni v listopadu obsadili squateři, vyklidili ho od odpadků. Centrum začalo fungovat a po několika dnech je vyvedla policie.

ÚZSVM nabídl bezúplatnou výpůjčku budovy na začátku února. Budovu měla převzít Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která má o objekt stále zájem. Výpůjčka bude platit jen do doby, než začne GIBS budovu využívat.

Na místě se kvůli zamýšlenému využití objektu několikrát demonstrovalo. Do debaty se zapojilo i vedení Prahy. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ), který si budovu prohlédl spolu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), sliboval, že si město budovu pronajme a následně ji poskytne aktivistům. Nakonec ale ÚZSVM přistoupil k vypsání veřejného výběrového řízení.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy