Stát půjčí dům na Žižkově Klinice, vyhrála výběrové řízení

ČTK Markéta Šrajbrová ČTK, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 20. 2. 2015 17:18
Druhý žadatel z výběrového řízení odstoupil. Třetího úřad z tendru vyřadil z formálních důvodů.
Poliklinika v Jeseniově ulici
Poliklinika v Jeseniově ulici | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Iniciativa Klinika vyhrála výběrové řízení a stát jí zapůjčí budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově.

Oznámil to Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Poté, co v pátek odstoupil druhý zájemce o budovu, zůstala Klinika v soutěži sama. Iniciativa dům loni v listopadu obsadila. Členy Kliniky musela vyvést policie.

Třetího zájemce úřad z tendru vyřadil z formálních důvodů. Podle dřívějších vyjádření Arnošta Nováka z iniciativy Klinika chtějí v objektu vybudovat autonomní sociální centrum, které nebude závislé na veřejných penězích.

Žádost původně podalo také o.s. Alternativa II, které mimo jiné buduje nízkoprahové centrum na Letné. Sdružení podle Anny Hausnerové z Kliniky její iniciativu kontaktovalo a uvedlo, že pokud by Klinice mělo překážet, tak odstoupí. "Jak slíbili, tak udělali," řekla Hausnerová.

Alternativa už jednu budovu jako výpůjčku od ÚZSVM získala - památkově chráněnou budovu v Letenských sadech. "Žádali jsme asi rok a půl. Na budově jsou soudní spory o tom, komu patří," řekl předseda sdružení Marek Semerád. Klinice chtěli pomoct budovu získat a zároveň v objektu provozovat svoje aktivity. "Mysleli jsme si, že budeme schopní se domluvit. Když to nedopadlo, tak jsme odstoupili. Chceme občanskou společnost spojovat, ne rozdělovat," dodal Semerád.

Iniciativa Klinika chce v objektu v Jeseniově ulici vybudovat autonomní sociální centrum včetně například lidové jídelny nebo svépomocné opravny kol. Objekt loni v listopadu obsadili squateři, vyklidili ho od odpadků. Centrum začalo fungovat a po několika dnech je vyvedla policie.

ÚZSVM nabídl bezúplatnou výpůjčku budovy na začátku února. Budovu měla převzít Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která má o objekt stále zájem. Výpůjčka bude platit jen do doby, než začne GIBS budovu využívat.

Na místě se kvůli zamýšlenému využití objektu několikrát demonstrovalo. Do debaty se zapojilo i vedení Prahy. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ), který si budovu prohlédl spolu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), sliboval, že si město budovu pronajme a následně ji poskytne aktivistům. Nakonec ale ÚZSVM přistoupil k vypsání veřejného výběrového řízení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí MAAE

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy