V pražském metru začala hrát hudba, má zlepšovat náladu

Magdaléna Daňková
30. 10. 2013 17:01
Klasické nahrávky se budou zatím zkušebně ozývat v prostoru metra Můstek A.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ve stanici metra Můstek A zní od středy reprodukovaná klasická instrumentální hudba.

Ta má podle iniciátorů z Dopravního podniku hl. m. Prahy Pražanům zpříjemnit každodenní cestování.

"Hudba bude hrát prozatím zkušebně, a to po dobu šesti měsíců v podchodu stanice Můstek A. Denně zde projde o pracovních dnech v průměru 92 tisíc lidí a uvidíme, jaké budou jejich reakce," řekl primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček.

Muzikální doprovod při cestování metrem je součástí kampaně Ladíme Prahu. Ta spojuje samosprávy města s uměleckými a občanskými iniciativami, aby společně vytvořili vizi budoucího rozvoje metropole a vylepšili městský prostor.

"Hudební produkce je součástí provozu metra v řadě evropských metropolí. Tento pilotní projekt otestujeme a poté se rozhodneme o jeho případném rozšíření i do dalších stanic," uvedl radní hlavního města Prahy Jiří Pařízek.

Muzika by měla hrát nepřetržitě v době provozu metra, tedy od páté ranní do půl jedné v noci. DPP si od projektu slibuje také zlepšení nálady mezi cestujícími.

"Věříme, že naše snaha o zatraktivnění pobytu v podzemních prostorách pražského metra bude cestujícími vnímána jako příjemné rozptýlení v současné uspěchané době," poznamenal Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP.

Pražané si tak budou moci po cestě na metro poslechnout klasickou vokální a instrumentální hudbu.

Podnik nedávno zveřejnil také návrh na zahájení provozu takzvané seznamovacího metra, ve kterém by si cestující mohli najít potenciálního partnera. O projektu se zatím jedná.

Autoři by akci rádi spustili do konce roku. Nyní chystají průzkum mezi cestujícími, aby zjistili, která hodina pro ně bude nejzajímavější.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy