V pražském metru začala hrát hudba, má zlepšovat náladu

Magdaléna Daňková
30. 10. 2013 17:01
Klasické nahrávky se budou zatím zkušebně ozývat v prostoru metra Můstek A.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ve stanici metra Můstek A zní od středy reprodukovaná klasická instrumentální hudba.

Ta má podle iniciátorů z Dopravního podniku hl. m. Prahy Pražanům zpříjemnit každodenní cestování.

"Hudba bude hrát prozatím zkušebně, a to po dobu šesti měsíců v podchodu stanice Můstek A. Denně zde projde o pracovních dnech v průměru 92 tisíc lidí a uvidíme, jaké budou jejich reakce," řekl primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček.

Muzikální doprovod při cestování metrem je součástí kampaně Ladíme Prahu. Ta spojuje samosprávy města s uměleckými a občanskými iniciativami, aby společně vytvořili vizi budoucího rozvoje metropole a vylepšili městský prostor.

"Hudební produkce je součástí provozu metra v řadě evropských metropolí. Tento pilotní projekt otestujeme a poté se rozhodneme o jeho případném rozšíření i do dalších stanic," uvedl radní hlavního města Prahy Jiří Pařízek.

Muzika by měla hrát nepřetržitě v době provozu metra, tedy od páté ranní do půl jedné v noci. DPP si od projektu slibuje také zlepšení nálady mezi cestujícími.

"Věříme, že naše snaha o zatraktivnění pobytu v podzemních prostorách pražského metra bude cestujícími vnímána jako příjemné rozptýlení v současné uspěchané době," poznamenal Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP.

Pražané si tak budou moci po cestě na metro poslechnout klasickou vokální a instrumentální hudbu.

Podnik nedávno zveřejnil také návrh na zahájení provozu takzvané seznamovacího metra, ve kterém by si cestující mohli najít potenciálního partnera. O projektu se zatím jedná.

Autoři by akci rádi spustili do konce roku. Nyní chystají průzkum mezi cestujícími, aby zjistili, která hodina pro ně bude nejzajímavější.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy