V pražské zoo se narodilo mládě gibona, poprvé v Česku

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2015 16:54
Mládě ohroženého primáta přišlo na svět v nočních hodinách. V liberecké zoo se zase po pěti letech narodil lachtan hřivnatý.
Samice gibona stříbrného Alangalang se svým prvním mládětem
Samice gibona stříbrného Alangalang se svým prvním mládětem | Foto: Zoo Praha

Praha - V pražské zoologické zahradě se v noci na středu narodilo mládě gibona stříbrného a je současně prvním mládětem tohoto velmi ohroženého primáta narozeným v Česku.

Rodiči jsou desetiletá samice Alangalang a stejně starý samec Flip, které Praha získala v loňském roce. Oba se o mládě zatím vzorně starají.

Samice Alangalang přišla ze zoo v anglickém městě Howletts a samec Flip z mnichovské zoo.

"Oba giboni, kteří žijí převážně monogamním způsobem života, v sobě hned našli zalíbení a začali se pářit. Už jedno z prvních páření bylo úspěšné, a tak po sedmiměsíční březosti porodila Alangalang v noci na dnešek své první mládě," uvedla zahrada.

Rodiče se o mládě vzorně starají

Podle kurátora primátů Víta Lukáše Alangalang odkoukala odchovy několika svých mladších sourozenců, takže své dítě po narození správně očistila a neustále ho nosí na břiše.

"Je natolik klidná, že si chodí bez problému na krmení i v přítomnosti chovatelů, vůbec nevypadá jako prvorodička. Flip je velmi opatrný a jen se pohybuje v její blízkosti a dává na ně pozor," doplnil Lukáš.

Návštěvníci pražské zoo mohou vzácné primáty vidět na jednom z ostrovů Vodního světa ve spodní části zahrady.

V přírodě giboni stříbrní žijí na indonéském ostrově Jáva. Na celém světě jich žije, s výjimkou volné přírody, jen něco kolem šedesáti jedinců. V Česku se tento druh objevil poprvé v loňském roce.

Nový přírůstek i v Liberci

V liberecké zoo se po pěti letech narodil lachtan hřivnatý. Mládě by návštěvníci zahrady mohli poprvé spatřit v polovině září, kdy bude poprvé zkoušet plavat v bazénu.

"Mládě se nerodí se schopností plavat ve vodě, při učení je závislé na matce," uvedl Kubánek. Mládě proto zatím nebude mít k vodě přístup, bude ve vnitřní ubikaci.

"V přestávkách mezi kojením ošetřovatelé pouští pod vodní hladinu jen matku, aby načerpala síly a trochu si od mateřských povinností odpočinula," řekl mluvčí zoo Jan Kubánek.

Mládě zatím nemá jméno a ještě není definitivně určeno pohlaví. Podle toho, co ošetřovatelé mohli dosud pozorovat, se jeví pravděpodobnější, že je to samička.

Lachtany hřivnaté chová liberecká zoo od roku 1975 a zdejší expozicí už prošlo více než 20 jedinců, aktuálně je v zahradě jen jeden chovný pár.

Matkou se stala poprvé v životě sedmiletá samice Mano, která se narodila v Liberci v červenci 2008. Otcem je stejně starý Hugo, jehož patronem je žokej Josef Váňa.

Mládě lachtana je na světě už dva týdny

Mládě se narodilo 14. července. "S napětím se čekalo, jak bude mládě prospívat. Po dvou týdnech od porodu se zdá, že existuje velký důvod k optimismu," řekl mluvčí.

Už druhý den po narození mládě začalo sát mateřské mléko a ošetřovatelé mohli zažehnat největší obavy z komplikací s výživou a tím i z možného úhynu.

"První kritický okamžik života mláděte máme zdárně za sebou. Další přijde zhruba v roce věku, kdy musíme zvíře odnaučit sát mléko a uvyknout ho na stravu složenou výhradně z ryb," řekl vedoucí zoolog Luboš Melichar.

Ve věku dvou týdnů mládě měří zhruba 80 centimetrů a váží necelých 12 kilogramů. Posledním úspěšně odchovaným mládětem v liberecké zoo byla v roce 2010 samice Nubia, která se však dožila jen dvou let.

Lachtani patří mezi šelmy. Vyvinuté zadní ploutve mají podsunuté pod tělo a umožňují jim dobrý pohyb po souši, přední ploutve lachtanům slouží ve vodě jako vesla. Zvíře měří od 1,5 do tří metrů a váží 120 až 350 kilogramů. V zajetí sežerou denně sedm až deset kilogramů mořských ryb, chov lachtanů je proto finančně velmi nákladný. Dožívají se přibližně 25 let.

 

Právě se děje

Další zprávy