V Praze začaly pravidelné prázdninové opravy, městská doprava kolabuje, auta stojí v kolonách

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2018 18:26
Problémy v dopravě se dají očekávat celé prázdniny, oprava na Jiráskově mostě i Wilsonovy ulice a křižovatky Bulhar je naplánována do konce srpna. Příští týden navíc začne mimo jiné oprava silnice K Barrandovu, která navazuje na Barrandovský most.
Křižovatka U Bulhara v Praze
Křižovatka U Bulhara v Praze | Foto: ČTK

Praha - V centru Prahy v pondělí kolabuje doprava, v kolonách stojí auta i tramvaje. Na řadě míst jsou totiž dopravní omezení, frézuje se například povrch vozovky na Jiráskově mostě a také začala plánovaná oprava komunikace Wilsonova a mimoúrovňové křižovatky Bulhar.

Problémy v dopravě se dají očekávat celé prázdniny, oprava na Jiráskově mostě i Wilsonovy ulice a křižovatky Bulhar je naplánována do konce srpna. Příští týden navíc začne mimo jiné oprava silnice K Barrandovu, která navazuje na Barrandovský most.

Mluvčí TSK Barbora Lišková přičítá komplikace v dopravě jednak zahájení rekonstrukcí na významných tazích, ale také dopravním nehodám. "Dopravních nehod byla celá řada. Řidiči se je snažili objíždět, vjížděli na koleje a tím pádem blokovali tramvaje. Podobná situace byla u Jiráskova mostu, kde řidiči, jak vjížděli na poslední chvíli do křižovatek, tak komplikovali dopravu pro tramvaje," řekla Lišková.

"S komplikacemi v dopravě jsme počítali, protože se jedná o významné komunikace, a upozorňovali jsme řidiče, aby si svou cestu naplánovali s dostatečnou časovou rezervou," uvedla Lišková.

Zásadních oprav se dočká desítka hlavních tahů, které není možné opravovat během roku a jejich technický stav je na hraně své životnosti. "Na několika místech jde o úplné uzavírky, ale většinu komunikací opravujeme pouze s částečným omezením provozu v podobě dočasného uzavření jízdního pruhu tak, aby byla zachována maximální možná průjezdnost, například Wilsonova, či mimoúrovňová křižovatka Bulhar," dodala.

TSK situaci na objízdných trasách v okolí dopravních omezení sleduje. "Pokud se vyskytnou zásadní komplikace, které by po prvních dnech neustaly, neprodleně přistoupíme k dalším opatřením, která problematickým úsekům uleví," upozornila Lišková.

TSK přistupuje k větším opravám záměrně v červenci a srpnu, kdy je intenzita dopravy v Praze nižší. Podle informací na webu TSK příští týden přibudou další opravy, z nichž pro dopravu významná bude rekonstrukce silnice K Barrandovu, která je spojnicí mezi Barrandovským mostem a Pražským okruhem.

Barrandovský most je přitom nejzatíženější komunikací v Praze, denně po něm projede 142 000 aut. Rekonstrukce barrandovské spojky má trvat čtvrt roku, rozdělena bude na etapy, uzavřen bude vždy jeden jízdní pruh. Poslední červencový a první srpnový víkend se bude opravovat také rampa Barrandovského mostu.

Příští týden se začne opravovat také Koněvova od křížení s ulicí Jana Želivského. Na Žižkově přitom od jara trvá oprava Husitské, na kterou naváže oprava spodní části Koněvovy.

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana byla od rána hustota individuální dopravy poměrně vysoká. Ranní a dopolední provoz označil za nejhorší. "Teď je doprava stále komplikovaná, ale je to o poznání plynulejší než ráno a dopoledne," řekl Holan po 17:00.

Určitou míru odpovědnosti za provoz v Praze nesou podle něj sami řidiči. "Je otázkou, jak moc potřebují do centra. Existují záchytná parkoviště v blízkosti MHD," připomněl.

Dopravních nehod byl dnes zhruba stejný počet jako obvykle, problémem ale byla místa, kde se bouralo. "Nešlo o zásadní nehody, byly to, ale staly se právě v centru metropole," dodal Hulan.

Dopravní podnik od rána registroval zpoždění tramvajových linek 3, 5, 6, 9, 14, 16 a 24 a autobusů 176 a 207. Pražská integrovaná doprava před 18:00 na twitteru uvedla, že se situace stále příliš nelepší.

Nejvíce postižené jsou nadále stejné linky jako ráno, přibyly k nim ještě spoje 8 a 26. Podle mluvčí DPP Anety Řehkové dopravu tramvají komplikuje silný provoz automobilů, které přesahují do kolejí. To se týká například křižovatky Žitné a Spálené ulice, křižovatky s Myslíkovou, kde auta musí jet kousek po kolejích, ale také křižovatky Lazarské se Spálenou. Tramvaje nabíraly zpoždění v desítkách minut. Největší problémy jsou mezi zastávkami Karlovo náměstí a Bílá labuť.

 

Právě se děje

Další zprávy