Praha cvičila na blackout. Problém: voda, teplo, mobily

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 2. 2014 18:50
Celkově prý metropole dokáže výpadek elektřiny zvládnout.
Cvičení probíhá na pražském magistrátu
Cvičení probíhá na pražském magistrátu | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Pržaský magistrát uspořádal ve středu velké cvičení, simulující výpadek elektrického proudu, takzvaný blackout. Operace podle krizového štábu odhalila několik slabých míst, zejména v oblasti dodávky tepla a vody a v legislativě. Ve výsledku však prý ale ukázala, že je Praha schopna takovou situaci zvládnout. Novinářům to řekli primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a odborníci na bezpečnost Andor Šandor a Jiří Šedivý. Zjištění bude Praha nyní měsíc analyzovat, některé problémy začne řešit okamžitě.

"Mohu říct, že z cvičení mám dobrý pocit, a věřím, že Praze přinese užitek a bude na případný skutečný blackout dobře připravena," řekl Hudeček.

Mezi oblasti, ve kterých by Praha měla největší potíže, zařadil Šandor dodávky vody a tepla. U vody je problém, jak ji distribuovat, některé cisterny při velkém mrazu zamrzají. Jako problém rovněž uvedl, že pražskému primátorovi prostřednictvím radnice Prahy 1 podléhá v podstatě pouze nemocnice Na Františku, zbylé jsou totiž v majetku státu. Problém by při blackoutu vznikl v dopravě nebo v oblasti školství, kdy by byly zavřeny školy a školky.

Již přes den primátor Hudeček zmínil, že je třeba změnit služební zákon, kdy by při jeho současném znění důsledné dodržování způsobilo, že by strážníci nemohli v ulicích hlídkovat v dostatečném počtu.

Kritizoval mobilní operátory, kteří prý ke cvičení přistupovali "vlažně". "Nejzávažnějším poznatkem je zatím komunikace při cvičení s mobilními operátory. Nemáme z toho dobrý pocit," řekl primátor.

Zda by při skutečném blackoutu mobily fungovaly, vedení města nyní neví. Problémem prý byla také dohoda na dodávce nafty do agregátů ve vysílačích. Operátoři se údajně vyjádřili ve smyslu, že oni preventivně doplňovat naftu a udržovat agregáty nebudou.

Mohla by selhat síť, brání se operátoři

Operátoři s Hudečkovými výtkami nesouhlasí. "Všichni tři největší operátoři projevili zájem plně se do cvičení zapojit," sdělily ve společném prohlášení Telefónica, T-Mobile a Vodafone.

"Čelili jsme rozporuplným požadavkům magistrátu. Požadoval například možnost rozeslání informační SMS všem občanům na území Prahy. Ze strany operátorů však toto opatření nebylo doporučeno, protože by mohlo vést k zahlcení sítí v době, kdy by měly být k dispozici pro tísňová volání," oznámili operátoři.

Podle Ctibora Jappela z tiskového oddělení Telefóniky je připraven i provoz záložních zdrojů energie ve vysílačích O2. "Máme smluvního dodavatele, který pro tyto agregáty zajistí průběžné doplňování naftou," řekl ČTK.

V případě tuhé zimy by vyvstaly problémy s dodávkou vody. U některých cisteren by zamrzaly výpusťové ventily, celé cisterny by zamrzat neměly, poznamenal primátor. Při výpadku by bylo bez vody přibližně 600 tisíc Pražanů.

Další problémy objevil krizový štáb u některých institucí, které sice mají náhradní zdroje elektrické energie, ale na příliš krátkou dobu. Mezi nimi jsou například Nemocnice Na Bulovce, Thomayerova nemocnice v Krči a dům pro seniory na Hájích. "Všem doporučíme, že agregáty musí vydržet minimálně osm hodin," uvedl Hudeček.

Bez problémů by měly zůstat dodávky plynu do domácností, obtíže by nenastaly ani v dopravě.

Pražský primátor ale upozornil na to, že modelová situace počítá s výpadkem proudu v jedenáct večer, tudíž v nočních hodinách, kdy je intenzita dopravy výrazně nižší. Dopravní podnik, České dráhy, Správa železniční dopravní cesty a policie by ale měly mít situaci plně pod kontrolou, uvedl.

Je potřeba novela služebního zákona

V případě blackoutu by Praha byla schopna vyslat do ulic 1000 městských strážníků na dobu 24 hodin. "Ale už po uplynutí těch čtyřiadvaceti hodin následně musí tito strážníci najet na nějaký plynulejší režim dle služebního zákona a ten počet aktivních nám významně klesne až k číslu 500," řekl Hudeček s tím, že to je málo. Magistrát proto chystá novelu služebního zákona.

Dalším problémem, který musí Praha vyřešit, je seznam pacientů, kteří jsou na přístrojích v domácím léčení. Podle Hudečka město nemá přesný přehled jejich adres ani jmen a jejich počet pouze odhaduje na základě znalostí záchranky na 1000 lidí.

Jedním z výsledků cvičení je také to, že je po Praze celkem 17 benzínových stanic, které mají své agregáty. K nim by v případě výpadku proudu jezdily pouze vozy integrovaného záchranného systému. Zároveň jsou v Praze obchody, které mají své generátory až na 48 hodin. Při výpadku by se museli lidé spolehnout na hotovost, kterou mají, terminály na karty by v ostatních obchodech nefungovaly.

V rámci nouzové dodávky elektřiny by měl fungovat i městský kamerový systém a bez větších obtíží také magistrát.

Primátor nechal ve středu ráno nečekaně vypnout proud v budovách magistrátu na Mariánském a Kafkově náměstí. "Přechod na dieselový agregát trval dvacet sekund. Radnice by měla být zajištěna a krizový štáb by měl mít možnost bez problémů fungovat," sdělil Hudeček.

Příprava cvičení trvala asi čtyři měsíce. Město na něm spolupracovalo mimo jiné s odborníkem na bezpečnost Andorem Šandorem a Jiřím Šedivým. Zároveň město vše konzultovalo s odborníky na energetiku a zástupci složek integrovaného záchranného systému.

O průběhu cvičení město informuje na stránkách www.cviceniblackout.cz. Akce by měla skončit v šest večer.

 

Právě se děje

Další zprávy