V Praze vyroste pomník Jana Palacha od sochaře Hejduka

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
14. 8. 2012 13:17
Stavba dvou šestimetrových plastik vyjde Prahu na šest až osm milionů korun
Takto by měl vypadat pomník Jana Palacha na Alšově nábřeží
Takto by měl vypadat pomník Jana Palacha na Alšově nábřeží | Foto: Paha.eu

Praha - Pražští radní v úterý schválili vybudování pomníku Jana Palacha. Sousoší od Johna Hejduka bude stát na Alšově nábřeží v Praze.

"Máme k dispozici pomník od světově uznávaného autora. Že jsme ho dosud nepostavili, považuji za nehoráznost," uvedl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

Sousoší představují dvě šestimetrové plastiky zobrazující dvě postavy. Světlá postavu syna "světlonoše" a tmavá úděsem trpící matku. Sám autor dílo pojmenoval jako Dům sebevraha a Dům matky sebevraha.

Dílo bylo vystaveno na Pražském hradě v roce 1991. "Pro pražskou výstavu v Královské zahradě Pražského hradu byly vyrobeny jejich dřevěné repliky," konstatoval předseda kulturního výboru Ondřej Pecha.

Kvůli povětrnostním podmínkám se ale dřevěné sousoší zhruba po 15 letech rozpadlo. "Socha zatím fyzicky neexistuje, Hejduk ale odkázal Praze návrh a práva," dodal Novotný.

Nové sousoší bude vybudováno podle výkresové dokumentace a podle fotografií Hejdukova prototypu. Cena se odhaduje na šest až osm milionů korun.

Plastika má stát na Alšově nábřeží v cípu Palachova náměstí. "Jana Palacha jako symbol uctívá valná část evropských metropolí. Je na čase, aby Praha měla jeho důstojnou připomínku," uvedl Novotný.

John Hejduk patřil mezi významné osobnosti světové architektury (1929 - 2000). Ve svých projektech často vycházel z literárních inspirací Kafky, Joyce, Rilkeho či Shapira.

Připravuje se také odkup a rekonstrukce rodného domu Jana Palacha ve Všetatech. Projekt Národ pohasl v něm chce vybudovat muzeum s exponáty, které se po Palachovi dochovaly.

Podle Jana Poukara, který s nápadem přišel, už je odkup s majiteli budovy dohodnutý. Teď se shánějí peníze. "Budova bude stát kolem 2,5 milionu. Nyní sháníme sponzory a uvažujeme o žádosti o nějaký grant, ať už z ministerstva kultury nebo Evropské unie," uvedl Pojkar.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy