V Praze se nejvíce krade u orloje, v metru a na Hradě

ČTK ČTK
16. 3. 2011 14:26
Počet krádeží se v centru hlavního města snížil, ale i tak lapkové obrali 2351 lidí
Na Pražském hradě využívají kapsáři tlačenic, v ulicích města řádí zlodějky lákající na sexuální služby.
Na Pražském hradě využívají kapsáři tlačenic, v ulicích města řádí zlodějky lákající na sexuální služby. | Foto: Jan Langer

Praha - V centru hlavního města, tedy na území Prahy 1, se nejvíce kapesních krádeží stává v metru, v areálu Pražského hradu, na trase tramvajové linky 22, u Staroměstského orloje a na pěších zónách.

Kapesní krádeže jsou zaznamenávány také při nabízení pohlavního styku, v restauracích a rychlých občerstveních.

Vyplývá to z údajů policie za rok 2010, které představil radní Prahy 1 Ivan Solil (ČSSD).

V roce 2010 zaznamenali policisté na území první městské části 2351 kapesních krádeží, což je o 561 méně než v roce 2009. Pokles počtu krádeží policie spojuje s tím, že na přelomu let 2009 a 2010 bylo zadrženo více pachatelů, kteří pak zůstali ve vazbě.

Podle policie jsou mezi kapsáři nejčastěji organizované skupinky etnických menšin nebo cizinců ze států východní Evropy.

Dobře organizované skupiny

Například v MHD pracují kapsáři vždy ve skupinách. Zloději si najdou oběť, které pak někdo ze skupiny zatarasí vstup do vozu. Další ji okrádá a ihned předává odcizenou věc dalšímu.

V areálu Pražského hradu využívají velkého počtu lidé na jednom místě, například ve frontě u vstupu do Chrámu svatého Víta a ve Zlaté uličce. Tam se pouze natlačí na turisty a okrádají je.

Zlodějky si často vybírají alkoholem unavené turisty, ke kterým se podle policie přitočí a pod záminkou nabídky sexuálních služeb je osahávají. Když nějakou věc odcizí, hned se vzdálí a předávají úlovek komplicovi, především muži.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy