V Praze se nejvíce krade u orloje, v metru a na Hradě

ČTK ČTK
16. 3. 2011 14:26
Počet krádeží se v centru hlavního města snížil, ale i tak lapkové obrali 2351 lidí
Na Pražském hradě využívají kapsáři tlačenic, v ulicích města řádí zlodějky lákající na sexuální služby.
Na Pražském hradě využívají kapsáři tlačenic, v ulicích města řádí zlodějky lákající na sexuální služby. | Foto: Jan Langer

Praha - V centru hlavního města, tedy na území Prahy 1, se nejvíce kapesních krádeží stává v metru, v areálu Pražského hradu, na trase tramvajové linky 22, u Staroměstského orloje a na pěších zónách.

Kapesní krádeže jsou zaznamenávány také při nabízení pohlavního styku, v restauracích a rychlých občerstveních.

Vyplývá to z údajů policie za rok 2010, které představil radní Prahy 1 Ivan Solil (ČSSD).

V roce 2010 zaznamenali policisté na území první městské části 2351 kapesních krádeží, což je o 561 méně než v roce 2009. Pokles počtu krádeží policie spojuje s tím, že na přelomu let 2009 a 2010 bylo zadrženo více pachatelů, kteří pak zůstali ve vazbě.

Podle policie jsou mezi kapsáři nejčastěji organizované skupinky etnických menšin nebo cizinců ze států východní Evropy.

Dobře organizované skupiny

Například v MHD pracují kapsáři vždy ve skupinách. Zloději si najdou oběť, které pak někdo ze skupiny zatarasí vstup do vozu. Další ji okrádá a ihned předává odcizenou věc dalšímu.

V areálu Pražského hradu využívají velkého počtu lidé na jednom místě, například ve frontě u vstupu do Chrámu svatého Víta a ve Zlaté uličce. Tam se pouze natlačí na turisty a okrádají je.

Zlodějky si často vybírají alkoholem unavené turisty, ke kterým se podle policie přitočí a pod záminkou nabídky sexuálních služeb je osahávají. Když nějakou věc odcizí, hned se vzdálí a předávají úlovek komplicovi, především muži.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy