V Praze přibude 170 strážníků, do ulic musí úředníci

ČTK ČTK
25. 7. 2013 14:11
Bez náhrady bude zrušeno 53 vedoucích pozic, tedy míst s příplatkem za vedení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Od září by mělo v Praze přibýt asi 170 strážníků, kteří dosud pracovali na úřednických postech.

Bez náhrady bude zrušeno 53 vedoucích pozic, tedy míst s příplatkem za vedení. Měsíčně tak městská policie ušetří zhruba 500 000 korun na mzdách, řekl její ředitel Eduard Šuster.

Propouštění se nechystá. Kolem 55 z 225 dotčených zaměstnanců ale kvůli změně od městské policie odejde samo, předpokládá ředitel. Kolik bude vyplaceno na odstupném, nedokázal říct. Podle něj to ale rozpočet nezatíží.

"Posuzovali jsme všechny činnosti a pozice a v okamžiku, kdy jsme zjistili, že některá může být bez náhrady zrušena a nebude to mít vliv na chod organizace, tak jsme se rozhodli tu činnost, pozici nebo útvar zrušit," uvedl.

"Nikdo z nás nezpůsobil, že organizace nabobtnala do takových rozměrů," doplnil. Podle něho existovaly i takové skupiny, kde byl jeden vedoucí a jeden podřízený.

Pro úředníky bude přechod na pozice pochůzkářů znamenat přeřazení do nižší platové kategorie. Někteří z nich proto podle Šustra odejdou. Vedení s nimi ještě vyjednává.

"Ponese to nějaké náklady, ale budou jednorázové, úspora bude generována řadou měsíců a let," řekl. Zrušen bude analytický a pohotovostní útvar.

Kroky ředitele podpořil primátor

Kroky ředitele podpořil primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Podporu mu vyjádřily i tři nejsilnější odborové organizace městské policie.

"Souhlasíme s projednanou a připomínkovanou reorganizací," uvedl na tiskové konferenci zástupce odborářů Jan Kozák. Proti se postavily menšinové Svobodné odbory samosprávy.

Změna je součástí reorganizace, kterou ředitel po svém nástupu do funkce avizoval. Slibuje si od ní úspory a zlepšení bezpečností situace v Praze. Začala snížením počtu náměstků ze čtyř na dva.

Městská policie se pod vedením Šustra zbavila nepotřebného vybavení, vrátila Praze hummery, vznášedlo a desítky zbraní.

Na přelomu roku se chce vedení městské policie zaměřit na personální změny na úrovni obvodních ředitelství, v příštím roce na materiální vybavení. Patrně půjde i o dlouho plánovaný nákup vozidel, na kterém ještě pražští zastupitelé nenašli shodu.

Pražská městská policie má v současnosti zhruba 1700 strážníků - pochůzkářů, dohromady zaměstnává kolem 2500 lidí. Roční rozpočet činí asi 1,5 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy