V Praze od pátku zdražily jízdenky i parkoviště P+R

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 7. 2011 6:47
Nově bude možné si zakoupit i celodenní a třídenní SMS jízdenky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Hlavní město od pátku zdraží jednorázové jízdenky MHD o šest korun. Budou přestupní a cestující na ně budou moci jezdit déle. Navíc začnou platit celodenní a třídenní SMS jízdenky. Nově bude možné od soboty v MHD používat také jízdenky Českých drah SONE+.

Ceny dlouhodobých kuponů se nezmění. Od začátku července budou nově zdarma jezdit děti do 15 let a důchodci od 65 let. Víc zaplatí řidiči, kteří nechávají auto na některém ze záchytných parkovišť P+R.

Zdraží i SMS jízdenka

Aby mohli Pražané, kteří spadají do požadovaných věkových hranic, využívat bezplatné jízdné, musí si pořídit kartu opencard. Vydávána bude na šest let a zákazník za ni zaplatí poplatek 120 korun. Těm, kteří si již zakoupili předplatní jízdenky, bude nevyužitá částka vrácena.

Přečtěte si víc o opencard:

Cena nepřestupní jízdenky se zvýší na 24 korun a přestupní jízdenka podraží na 32 korun. Prodlouží se však platnost jízdenek a s dosud nepřestupní jízdenkou budou cestující moci přestoupit. U jednotlivého jízdného se prodlouží časová platnosti z 20 na 30 minut, respektive ze 75 na 90 minut. Cena celodenních jízdenek vzroste ze 100 na 110 korun.

SMS jízdenka také zdraží na 32 korun. Nově si lidé budou moci prostřednictvím mobilních telefonů koupit 24hodinovou jízdenku za 110 korun a 72hodinový lístek za 310 korun.

Po Praze s jízdenkou Českých drah

Další novinkou bude rozšíření platnosti víkendové jízdenky ČD SONE+ i na pražskou MHD. Tyto síťové jízdenky si lze koupit na sobotu, neděli a státní svátek a platí vždy do půlnoci téhož dne. Prodává se v celostátní a v regionálních variantách, nabídka s možností využít MHD v Praze platí jen pro celostátní variantu a pro středočeskou variantu.

Na SONE+ může cestovat až pět cestujících, z toho jen dva mohou být starší 15 let. "Praha je atraktivní cíl. Se SONE+ MHD Praha zaplatíte za celou rodinu jen 700 korun a můžete odkudkoliv z České republiky vyrazit na jednodenní výlet do hlavního města," uvedl zástupce ČD Vladimír Peléšek. Jízdenka SONE+ pro Středočeský kraj a pražskou MHD je levnější, stojí 400 korun.

Cena za parkování na okraji Prahy jednou tolik stoupne

Od začátku letních prázdnin se o 100 procent zvýší cena vytížených parkovišť P+R. Lidé, kteří nechávají auto na záchytných parkovacích místech na okrajích Prahy, zaplatí místo deseti korun za den dvacetikorunu. Zároveň skončí i možnost zakoupit si zvýhodněnou jízdenku na MHD.

"Kapacita parkovišť je nedostatečná, už od rána jsou všechna místa beznadějně plná. Není proto důvod parkování zvýhodňovat," řekl Filip Drápal ze společnosti Ropid, která v Praze a okolí organizuje MHD.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy