V Praze nalezen pravěký muž s jinou sexuální orientací

ČTK ČTK
5. 4. 2011 18:43
Do hrobu byl totiž uložen jako žena a se ženskou výbavou
Atypický mužský hrob na místě archeologického výzkumu v Terronské ulici v Praze
Atypický mužský hrob na místě archeologického výzkumu v Terronské ulici v Praze | Foto: ČTK

Praha - Kostrový hrob muže z pozdní doby kamenné s odlišnou sexuální orientací - homosexuála nebo transsexuála - odkryli archeologové při záchranném výzkumu v šestém pražském obvodu.

Patřil ke kultuře se šňůrovou keramikou, která na českém území existovala mezi léty 2800 až 2500 před naším letopočtem. Archeologické naleziště bude tento čtvrtek otevřeno pro veřejnost.

"Z historie i etnologie víme, že když má nějaká kultura přesná pravidla pohřbívání, tak neudělá nikdy chybu," řekla novinářům vedoucí výzkumu Kamila Remišová Věšínová z České společnosti archeologické.

Pohřbívání bylo gendrově odlišné

Zemřelí kultury se šňůrovou keramikou byli ukládáni do hrobu ve skrčené poloze, muži na pravém boku s hlavou směřující k západu a ženy na levém boku s hlavou směřující k východu.

Genderově odlišné byly i milodary v hrobech. Ženy měly náhrdelníky z provrtaných zubů domácích zvířat nebo šelem, měděné korále či spirálové záušnice a další ozdoby. Specificky ženskou výbavou byl vejčitý hrnec a menší nádobky umístěné v blízkosti hlavy, ale i pazourkové nože.

Muži byli vybaveni zbraněmi, sekeromlaty či pazourkovými noži, ale i několika nádobami s jídlem a nápoji na cestu do světa mrtvých.

Muž, u kterého Remišová Věšínová předpokládá odlišnou sexuální orientaci, byl uložen do hrobu jako žena na levém boku. Neměl sice ozdoby, ale v nohou mu ležela typicky ženská vejčitá nádoba.

Možná najdeme i mamuta

Archeologové odkryli i další hroby s pohřebními výbavami. K dalším nálezům patří dům z doby bronzové zřejmě z takzvané mohylové kultury, zásobnice či jámy po sloupech a kůlech. Po zdokumentování této etapy bude ještě pokračovat výzkum paleolitu. "Možná najdeme i mamuta," řekla s nadsázkou archeoložka Kateřina Semrádová, která tento výzkum povede.

Nálezy první výzkumné etapy a celé archeologické naleziště bude ve čtvrtek dopoledne otevřeno pro školy a odpoledne pro veřejnost. Návštěvníci si mohou vyzkoušet dokumentaci nálezů a ti nejzvědavější mohou pátrat po keramických střepech jako skuteční archeologové, uvedla Semrádová.

 

Právě se děje

Další zprávy