reklama
 
 

V Praze 3 se změnila koalice, novým starostou se stal Bellu. Fraška, tvrdí jeho předchůdkyně Hujová

Aktualizováno 12. 6. 2018 19:09
Odvolaná starostka Vladislava Hujová koncem května vystoupila z TOP 09.

Praha - Vladislava Hujová (dříve TOP 09) skončila ve funkci starostky Prahy 3. Odvolalo ji zastupitelstvo městské části, které místo ní zvolilo do čela radnice dosavadního místostarostu Alexandra Bellua (ODS).

Odvolána byla také radní Jaroslava Suková (dříve TOP 09) a sami v radě skončili Lucie Vítkovská a Michal Papež (oba ODS). Na uvolněná místa nastoupili noví radní. Krize v koalici vznikla poté, co Hujová vystoupila z TOP 09, což se nelíbilo části jejích koaličních partnerů.

O odvolání starostky se hlasovalo tajně, stejně jako o volbě jejího nástupce. V prvním případě zastupitelé dostali možnost napsat na lístek jména radních, kteří by podle nich měli skončit. Pro odvolání starostky a radní Sukové, která spolu s Hujovou rovněž vystoupila z TOP 09, hlasovalo 32 zastupitelů z 35.

Postup hlasování kritizovali koaliční zastupitelé ŽnS, zejména pak fakt, že volbě nepředcházela rozprava. "To je neuvěřitelná šaškárna," uvedl Matěj Stropnický (Zelení/ŽnS/Trojkoalice) a následně navrhl odvolání celé rady. Ondřej Rut (Zelení/ŽnS) postup označil za "procedurální improvizaci." Svoje odvolání s pobavením komentovala i Hujová, která ho označila za frašku.

Prořídlou radu doplnili jako místostarostové Tomáš Mikeska (STAN), který bude mít na starost územní rozvoj, a Lýdia Říhová (KDU-ČSL) pro školství. Radek Hlaváček (ČSSD) a Mojmír Mikuláš (Svobodní) nastoupili jako radní. První převezme gesci kultury a druhý dopravy.

Podle starosty Bellua už má nová koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL, zbytku TOP 099, Svobodných a Volby pro město (VPM-NK) podepsanou koaliční smlouvu. V zastupitelstvu mají zajištěno 23 hlasů z 35. V období do voleb se chtějí zaměřit na bezpečnost, územní rozvoj a hospodaření.

Občanští demokraté v čele s Belluem před časem v Praze 3 vytvořili předvolební koalici s KDU-ČSL a Svobodnými. V současném zastupitelstvu mají tyto tři strany dohromady deset zastupitelů, a jsou tak nejsilnějším klubem, což je také důvodem, proč se stal starostou právě Bellu, i když ODS byla v posledních volbách až třetí.

Osobu nového starosty i celou výměnu v radě kritizuje hnutí ŽnS. "Bellu je fanfarón a manipulátor s mizivými politickými výsledky," uvedl předseda jeho klubu Rut. "Takováto politická turbulence před volbami je nešťastná a zbytečná," dodal.

Podle opozice by lepším řešením bylo na období do voleb starostu vůbec nevolit, radnici by v takovém případě řídila rada. Bellu nyní může novou roli využít ke zviditelnění před volbami, což je podle Ruta také hlavním důvodem změn v radě.

Odvolaná starostka Hujová koncem května vystoupila z TOP 09, strana se podle ní pod vedením nového předsedy a kandidáta na primátora Jiřího Pospíšila přesunula od konzervativní k "liberálně aktivistické" politice. Pospíšil to odmítl jako zástupný důvod, podle něj šlo spíše o reakci na to, že stranická organizace v Praze 3 Hujovou nepodpořila jako kandidátku na starostku do podzimních voleb. Hujová uvedla, že kandidaturu odmítla sama.

V reakci na vystoupení Hujové z TOP 09 tři zastupitelé za VPM-NK vypověděli koaliční smlouvu a vyzvali k řešení podle nich nestabilní situace v Praze 3. Při následujících jednáních se členové dosavadní koalice a části opozice dohodli na odvolání Hujové a nakonec i na jejím nahrazení místostarostou Belluem. Hujová byla v době, kdy se většina jednání odehrávala, na dovolené.

autor: ČTK | 12. 6. 2018 18:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama