V Libuši roste delfinárium, podle úředníků bez povolení

ČTK ČTK
8. 4. 2013 18:50
Na stan, kde budou nádrže se 1600 kubíky vody, není povolení třeba, tvrdí organizátor
Organizátoři slibují i delfinoterapii (ilustrační foto).
Organizátoři slibují i delfinoterapii (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha - Pořadatelé akce Delfíni v Praze chtějí postavit vodní arénu pro své představení na soukromém pozemku v Praze 4 - Libuši.

Na stavbu stanu, kde budou nádrže se 1600 kubíky mořské vody, není potřeba stavební povolení, tvrdí Artur Kaiser z pořádající společnosti Cirkus cirkus. Podle starosty městské části Praha - Libuš Jiřího Koubka ale vzniká už nyní na pozemku černá stavba.

Akce, jejíž začátek organizátoři plánovali na 25. dubna, se nyní posunula na 20. června. Několik desítek tisíc lístků, které si už lidé podle Kaisera koupili, bude možné od 13. dubna vyměnit na webu akce.

Delfinárium mělo původně stát na Rohanském nábřeží. Kvůli komplikacím se zajištěním části pozemku hledali organizátoři jiné místo. Stan s bezbariérovým přístupem, kam se vejde asi 1900 návštěvníků, by měl do poloviny května vyrůst v ulici Novodvorská v Praze 4. K dispozici by tu mělo být také přes 250 parkovacích míst.

"Toto místo jsme volili i s ohledem na mimopražské návštěvníky, kteří nebudou muset zajíždět do centra," uvedl Kaiser.

Organizátoři ale zatím projekt nepředstavili městské části, kde má delfinárium vzniknout. Úředníci stavebního odboru se podle Koubka několikrát pokusili dostat na pozemek, aby stavbu zkontrolovali, nebylo jim to ale umožněno.

"Domníváme se, že na stavební činnost, která tam už v těchto dnech probíhá, je potřeba stavební povolení. To, že si majitelé pozemku o povolení nezažádali, dle našeho názoru porušili stavební zákon. Konají stavbu nelegálně," uvedl Koubek, který chce zahájit správní řízení a bude požadovat odstranění nelegální stavby.

Bazén o rozloze nad 40 metrů čtverečních podle zákona stavební povolení potřebuje. Kaiser ale tvrdí, že nejde o bazén, ale vodní scénu. Má mít 432 metrů čtverečních.

Je to neetické, říkají odpůrci

Kromě místa změnili organizátoři i termín a dobu trvání akce. Místo jednoho měsíce plánují nyní provozovat delfíní show od 20. června do 29. září. V programu, který by měl být koncipován jako moderované představení, se uvedou tři delfíni, jeden mrož a jeden lachtan. Program by mělo doplnit plavání s delfíny a delfinoterapie.

Podle Kaisera už mají organizátoři většinu potřebných povolení. Vývozní povolení CITES, v němž se dokazuje původ zvířat, už pořadatelé z Ukrajiny mají. Na české ministerstvo životního prostředí přišla žádost o dovozní povolení CITES minulý týden v pátek, potvrdil mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

"Teď poběží správní řízení, na které je zákonná lhůta 30 dní. Více informací poskytneme po završení řízení," dodal Vitík.

Proti delfíní show vznikla v minulosti petice, kterou podepsalo více než 9 tisíc lidí. Odpůrci akce tvrdí, že akce je neetická a organizátoři nemají patřičná povolení.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Potíže v kontejnerové dopravě mohou trvat až do Vánoc, varují experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje. Znamená to, že potíže v globálních dodavatelských řetězcích, které začaly být citelnější loni po vypuknutí pandemie, se ještě zhoršily. A než se následný dominový efekt vyřeší, to zřejmě potrvá měsíce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy