V Česku poprvé porodila žena s transplantovaným srdcem

Kateřina Vítková
15. 7. 2011 15:44
Matka i dcera jsou v pořádku, během pátku opustí porodnici
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku se poprvé narodilo dítě ženě s transplantovaným srdcem. Třicetiletá Petra ze Strakonic rodila císařským řezem v pražské porodnici U Apolináře. Matka i týdenní holčička jsou v pořádku.

Ženě v prosinci roku 2008 transplantoval srdce přednosta kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny profesor Jan Pirk.

"Léčila se pro kardiomyopatii, onemocnění srdečního svalu," uvedl. Ve světě je několik desítek žen, které rodily po transplantaci srdce. Žádná však nerodila přirozenou cestou.

Těhotenství je pro dítě i matku, která absolvovala takový zákrok, velmi nebezpečné. "Srdce i cévy jsou během těhotenství namáhány i u zdravé ženy. Proto nevolíme přirozený porod," uvedl docent Pařízek z nemocnice. "Pokud chce otěhotnět, musí se vše naplánovat. Musí splnit řadu kritérií," dodal.

Matek po transplantacích jiných orgánů je vě světě mnoho

Ošetřující lékařka maminky Markéta Hegerová nicméně řekla, že těhotenství Petry plánované nebylo. Transplantované srdce měla rodička naštěstí ve výborném stavu. "Shodou okolností nemohla používat léky, které by poškodily plod," uvedla Hegerová.

"Jsem šťastná, že to tak dopadlo," řekla maminka týdenní Lucinky. "Určitě bych do toho podruhé nešla, protože to nese velká rizika," dodala s tím, že původně uvažovala o adopci. "Přišlo to úplnou náhodou," vysvětlila. Její těhotenství se nakonec obešlo bez komplikací. Dítě při narození vážilo 2580 gramů. Měřilo 44 centimetrů.

Porody žen po transplantacích jiných orgánů nejsou ve světě ani u nás neobvyklé. Některé rodí dokonce přirozenou cestou. "Tady nám porodily ženy například po transplantacích jater nebo ledvin," uvedl gynekolog Josef Cindr, který se o ženu staral. O rodičku pečoval celý tým odborníků z nemocnice a Institutu klinické a experimentální medicíny.

U Apolináře v říjnu 2002 poprvé v ČR porodila žena po transplantaci jater dceru bez chirurgického zásahu lékařů. Vůbec první porod ženě po transplantaci jater, ovšem za pomoci císařského řezu, provedli lékaři v listopadu 2000 v Brně, narodil se chlapec.

Ženám po transplantaci lékaři těhotenství tehdy nedoporučovali vzhledem k užívání léků na potlačení imunity. Ty sice umožňují tělu přijmout cizí orgán, ale také způsobují to, že pacientky hůře přicházejí do jiného stavu. Je i určité riziko poškození plodu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy