V Česku poprvé porodila žena s transplantovaným srdcem

Kateřina Vítková
15. 7. 2011 15:44
Matka i dcera jsou v pořádku, během pátku opustí porodnici
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku se poprvé narodilo dítě ženě s transplantovaným srdcem. Třicetiletá Petra ze Strakonic rodila císařským řezem v pražské porodnici U Apolináře. Matka i týdenní holčička jsou v pořádku.

Ženě v prosinci roku 2008 transplantoval srdce přednosta kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny profesor Jan Pirk.

"Léčila se pro kardiomyopatii, onemocnění srdečního svalu," uvedl. Ve světě je několik desítek žen, které rodily po transplantaci srdce. Žádná však nerodila přirozenou cestou.

Těhotenství je pro dítě i matku, která absolvovala takový zákrok, velmi nebezpečné. "Srdce i cévy jsou během těhotenství namáhány i u zdravé ženy. Proto nevolíme přirozený porod," uvedl docent Pařízek z nemocnice. "Pokud chce otěhotnět, musí se vše naplánovat. Musí splnit řadu kritérií," dodal.

Matek po transplantacích jiných orgánů je vě světě mnoho

Ošetřující lékařka maminky Markéta Hegerová nicméně řekla, že těhotenství Petry plánované nebylo. Transplantované srdce měla rodička naštěstí ve výborném stavu. "Shodou okolností nemohla používat léky, které by poškodily plod," uvedla Hegerová.

"Jsem šťastná, že to tak dopadlo," řekla maminka týdenní Lucinky. "Určitě bych do toho podruhé nešla, protože to nese velká rizika," dodala s tím, že původně uvažovala o adopci. "Přišlo to úplnou náhodou," vysvětlila. Její těhotenství se nakonec obešlo bez komplikací. Dítě při narození vážilo 2580 gramů. Měřilo 44 centimetrů.

Porody žen po transplantacích jiných orgánů nejsou ve světě ani u nás neobvyklé. Některé rodí dokonce přirozenou cestou. "Tady nám porodily ženy například po transplantacích jater nebo ledvin," uvedl gynekolog Josef Cindr, který se o ženu staral. O rodičku pečoval celý tým odborníků z nemocnice a Institutu klinické a experimentální medicíny.

U Apolináře v říjnu 2002 poprvé v ČR porodila žena po transplantaci jater dceru bez chirurgického zásahu lékařů. Vůbec první porod ženě po transplantaci jater, ovšem za pomoci císařského řezu, provedli lékaři v listopadu 2000 v Brně, narodil se chlapec.

Ženám po transplantaci lékaři těhotenství tehdy nedoporučovali vzhledem k užívání léků na potlačení imunity. Ty sice umožňují tělu přijmout cizí orgán, ale také způsobují to, že pacientky hůře přicházejí do jiného stavu. Je i určité riziko poškození plodu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy