V babyboxu v Praze 6 se našel chlapec "Tomáš Chalupa"

ČTK ČTK
3. 12. 2014 19:15
Dostane jméno po bývalém starostovi městské části, který vznik babyboxu v budově radnice inicioval.
První český babybox.
První český babybox. | Foto: ČTK

Praha - Do babyboxu v Praze 6 ve středu vpodvečer někdo odložil novorozeného chlapečka. Po 18:00 ho našla ostraha městského úřadu, řekl ČTK starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Je to 111. takto odložené dítě v Česku.

Chlapeček byl do babyboxu odložen nahý, těsně po porodu a ještě měl pupečník, řekl ČTK zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Dítě odvezla záchranná služba do motolské nemocnice a je v pořádku. Dostane jméno Tomáš Chalupa po bývalém starostovi městské části, který vznik babyboxu v budově radnice inicioval, dodal Hess.

Speciální schránka zvaná babybox byla v Praze 6 umístěna v létě 2010. Podle Koláře jde o první případ, kdy ji někdo využil. Po celé zemi je zatím 63 babyboxů, kam mohou lidé anonymně umístit své zpravidla novorozené dítě. Z dětí odložených do bybyboxů bylo dosud 67 dívek a 44 chlapců.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

 

Právě se děje

Další zprávy