Útočník z Chodova si odsedí 10 let a nastoupí do ústavu

ČTK ČTK
21. 7. 2015 12:14
Muž loni v prosinci brutálně přepadl dívku. Po odpykání trestu bude vyhoštěn z Česka a ve své vlasti má nastoupit do ústavu na sexuologickou, protialkoholní i protidrogovou léčbu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Vietnamec Quang Huy Tran, který loni v prosinci brutálně přepadl dívku na pražském Chodově, si má odpykat ve vězení 10 let za pokus o vraždu.

Poté má být vyhoštěn z ČR a ve své vlasti následně nastoupit do ústavu na sexuologickou, protialkoholní i protidrogovou léčbu.

Rozhodl o tom Městský soud v Praze, verdikt zatím není pravomocný.

Soudní znalec přirovnal Tranův útok ke způsobu, jakým své oběti zabíjeli spartakiádní vrah Jiří Straka nebo kanibal Ladislav Hojer.

Dívka se vracela z večírku

Incident se stal 13. prosince v Holušické ulici. Přepadená třiadvacetiletá dívka se vracela nočním autobusem z pátečního večírku v centru metropole a cestou začala mít pocit, že ji někdo sleduje.

Přesto se rozhodla překonat sama vzdálenost od zastávky k domu. Když se chystala otevřít vchodové dveře, opilý pronásledovatel ji dostihl, povalil na zem a opakovaně udeřil. Poté, co začala křičet, ji několik minut škrtil.

Dívka na chvíli ztratila vědomí, poté se probrala a doběhla k domovním zvonkům, kde se snažila vzburcovat sousedy.

Útočník pak z místa utekl a dívka se schovávala mezi zaparkovanými auty, dokud nepřijela policie.

Z útoku vyvázla se zlomeným nosem, monokly a modřinami. Podle soudu přežila jen díky své vynikající fyzické kondici, která jí umožnila aktivní obranu.

Napadení ji podle jejích vlastních slov psychicky nepoznamenalo, v noci však už jezdí domů jen taxíkem, nikdy hromadnou dopravou.

Znalci: trpí sexuálním sadismem

Útočníka zachytily kamery, policie proto na základě těchto záznamů od počátku pátrala po Asiatovi.

Soudní znalci uvedli, že muž pravděpodobně trpí sexuálním sadismem. "Jeho chování bylo jednoznačně predátorského charakteru zaměřené na překonání odporu oběti, eventuálně její znehybnění," upozornil sexuolog Petr Weiss.

"Toto chování nacházíme u nejnebezpečnějších sexuálních sadistů, například u sexuálních vrahů Straky, Hojera a podobně," dodal.

Pro takzvané "znehybňovače" je zdrojem sexuálního vzrušení manipulace s nehybným tělem oběti, nikoliv samotný pohlavní styk.

Drogy i majetkové delikty

Nedostudovaný středoškolák Tran, kterému bude zanedlouho 26 let, byl před svým zadržením nezaměstnaný a v Česku si přivydělával příležitostnými brigádami.

V době napadení si odpykával podmíněný trest za majetkové delikty. K případu odmítl vypovídat, soudkyni pouze požádal, aby ho propustila z vazby.

Podle dalšího znalce, psychiatra Vlastimila Tichého, se u Trana vedle sexuální agresivity projevuje také hazardní hráčství i škodlivé užívání alkoholu a pervitinu.

Právě alkohol zvýšil v době útoku mladíkovo sebevědomí a společně se sexuální deviací způsobil, že jeho ovládací schopnosti se snížily až o 90 procent.

Soudkyni Moniku Křikavovou zajímalo, zda má smysl ukládat ústavní léčbu člověku, který neovládá češtinu. Tran měl totiž u soudního jednání tlumočnici.

Weiss uvedl, že cizinci se kvůli jazykové bariéře nemohou účastnit psychoterapie a zbude jim jen hormonální léčba, přičemž mohou požádat o kastraci. Soud následně rozhodl, že účinnější bude Trana vyhostit, aby se léčbě podrobil v rodné zemi.

 

Právě se děje

před 49 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy