Úřad dal bleskově zelenou fastfoodu na rušné silnici. Vždyť se tam nesmí stavět, diví se architekti

Jan Menšík Jan Menšík
Aktualizováno 29. 3. 2017 18:05
Na Praze 8 může vyrůst restaurace s rychlým občerstvením uprostřed frekventované silnice. Tamní stavební úřad loni v srpnu vydal zrychleně územní rozhodnutí, podle Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) ale jednal v rozporu s územním plánem, tudíž by se na tomto místě vůbec nemělo stavět. S výstavbou nesouhlasí ani někteří zastupitelé Prahy 8 a spolu s neziskovými organizacemi zvažují, že podají stížnost k soudu. Vedoucí stavebního odboru Prahy 8 Pavel Kryštof však tvrdí, že vše je v pořádku a rozhodnutí bylo vydáno v souladu s územním plánem.
(Ilustrační foto).
(Ilustrační foto). | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Stavební úřad Prahy 8 loni v létě vydal územní rozhodnutí pro stavbu restaurace s rychlým občerstvením uprostřed vytížené čtyřproudové komunikace na pražském Střížkově. Úřad rozhodl za tři měsíce, což je podle kritiků nebývale rychlé. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) navíc upozorňuje, že zamýšlená stavba je v rozporu s územním plánem.

Hlavním argumentem institutu je, že pozemky jsou součástí komunikace - rušné Střelničné ulice, a je zde tedy beze změny územního plánu nepřípustné stavět. "Návrh je v rozporu s územním plánem. Nebyla zde schválena žádná změna územního plánu, která by záměr umožnila," upozornil na problém tiskový mluvčí IPR Marek Vácha. Podle IPR je tedy rozhodnutí možné napadnout u soudu.

Projednání sporného projektu na zastupitelstvu se pokoušel prosadit člen komise pro životní prostředí Antonín Sysel, záhy byl ale odvolán z funkce. Sám tvrdí, že důvodem byly právě jeho aktivity kolem plánované stavby.

"Byl jsem za ANO v komisi pro životní prostředí, ale nebyl jsem členem strany. Chtěl jsem, aby se to projednalo na komisi a zařadit to do bodu na jednání zastupitelstva. Než jsem to stihl udělat, tak mě místostarosta Matěj Fichtner odvolal," popisuje svou snahu zastavit projekt Sysel.

"Je to mezi dvěma zastávkami, před tím je kruhový objezd a za tím nájezd na dálnici. Je to nesmyslné místo a pro sídliště to nemá žádný význam, naopak se zvýší počet aut přijíždějících do sídliště a s tím i prašnost a hlučnost, což se odrazí na životním prostředí," doplnil Sysel, který je v současnosti členem Sdružení Střížkov. Ani to se záměrem nesouhlasí a zvažuje, že ve spolupráci s neziskovou organizací Arnika napadnou rozhodnutí u soudu. Proti rozhodnutí se postavila například i zastupitelka Vladislava Vojtíšková (Osmička sobě a nezávislí).

Společnost DKE s.r.o.

Stavební firma DKE s.r.o. se již v roce 2013 pokoušela postavit fast food v pásu mezi komunikacemi na Střížkově, tehdy bylo stanovisko IPRu zamítavé, teď se o to firma pokouší znovu. Jednatelem společnosti je Jan Kolář, ale většinovým společníkem je podnikatel Libor Votruba, jež mimo jiné vlastní akciovou společnost Taiko. Ta každoročně pořádá vánoční a velikonoční trhy v Praze. Prostřednictvím této firmy má v pronájmu také Žluté lázně v pražském Podolí. V minulosti se spekulovalo o tom, že Votruba spolupracuje s lobbistou Romanem Janouškem. To však Votruba popřel a jako důkaz odkryl jména akcionářů svých firem. Vysoké pozice má v osmi dalších firmách.

Podle radnice nemá Syslovo odvolání s projektem nic společného. "Pan Antonín Sysel byl odvolán z komise pro životní prostředí na základě požadavku koaliční strany (ANO je součástí koalice na Praze 8, pozn. red.), která má právo nominovat počet členů v komisích rady městské části. Důvodem pro jeho odvolání nebyla jeho snaha blokovat výstavbu rychlého občerstvení," odpověděla Anna Patočková, tisková mluvčí Prahy 8.

Pozemky, na kterých má rychlé občerstvení včetně obsluhy pro řidiče vyrůst, patří hlavnímu městu, ale od roku 2012 je má v pronájmu stavební firma DKE, která za návrhem stojí. Jejím většinovým společníkem je Libor Votruba, který si zároveň přes firmu Taiko pronajímá Žluté lázně a provozuje trhy v centru metropole.

"Toto místo jsme zvolili právě z důvodů vámi zmiňovaných, neboť jde o služby motoristům. K dalším otázkám mohu pouze dodat, že veškerá potřebná povolení jsou k dnešnímu dni platná," odpověděl na otázky Aktuálně.cz jednatel společnosti Jan Kolář.

První pokus něco zde postavit byl v roce 2013, ale tehdy vydal IPR zamítavé stanovisko, zvláště kvůli velké dopravní zátěži Střelničné ulice, jíž tehdy projelo denně 28 tisíc aut. O současném plánu architekti IPR dosud nevěděli.

Starosta Prahy 8 Roman Petrus pro Aktuálně.cz řekl, že rozhodnutí vydala státní správa, nikoliv samospráva, a té podle něj nepřísluší se k řízení nějak vyjadřovat. "Pokud bude vše legální, v zásadě mi to tam nevadí, ale rozhodně nebudu bojovat za to, aby to tam bylo nebo nebylo. Na Praze 8 mi vadí hrozně moc staveb. Proti řadě z nich jsem se dokonce odvolával," sdělil svůj názor na stavbu rychlého občerstvení Petrus.

Dodává také, že mu minulý týden přišlo několik stížností na vydané územní rozhodnutí. Stěžovatele vybídl k tomu, aby si zjistili, jak se proti tomu dá odvolat a udělali to. Podle starosty je v tomto případě odvolacím orgánem magistrát a samospráva s tím nemá nic společného. Vedoucí stavebního odboru Pavel Kryštof si je jistý, že je vše v pořádku a rozhodnutí bylo vydáno v souladu s územním plánem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy