Úplatný policista zhatil vyšetřování, škoda 111 milionů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 5. 2011 10:55
Za 20 tisíc provedl výslech, jímž porušil podmínku právní pomoci z Lichtenštejnska

Praha - Dvaačtyřicetiletý policista pražského krajského policejního ředitelství je podezřelý, že za úplatek 20 tisíc korun zmařil trestní řízení. Česku tím měla vzniknout škoda 111 milionů korun.

Před necelými dvěma lety neoprávněně vyslechl svědka, čímž porušil podmínku právní pomoci z Lichtenštejnska.

Podle mluvčí policejní inspekce Radky Sandorové jsou v případu podezřelí také tři civilisté - dva z navádění k zneužívání pravomoci veřejného činitele a podplácení, třetí pro změnu ze zneužívání pravomoci veřejného činitele ve formě organizátorství.

Policistu inspekce podezírá ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku.

Muž už byl propuštěn ze služby. "Policista s 23letou praxí bude muset odejít ze služby bez nároků," vysvětlila pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Případ podle dostupných informací souvisí s daňovými úniky. Policista na svém pracovišti v červenci roku 2009 vyslechl svědka ve věci, která nesouvisela s případem, který právě prověřoval a pro který výslech vedl, a zmařil tak jiné trestní řízení.

"Jako odměnu za výslech policista od svých spolupachatelů převzal částku převyšující 20 tisíc korun českých," uvedla mluvčí.

Inspekce podala Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 návrh na zahájení trestního stíhání všech podezřelých. Státní zástupce ho akceptoval, dodala Sandorová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy