Firma EMS, která vlastní práva na opencard, nezneužila dominantního postavení, rozhodl úřad

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2016 14:47
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že firma eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv k pražské kartě opencard, nezneužila svého dominantního postavení na trhu. Úřad prošetřoval jednání firmy na podnět Prahy. Pražská primátorka Adriana Krnáčová tvrdila, že si EMS vynucuje nepřiměřené cenové podmínky a za údržbu a podporu systému požaduje víc peněz, než stanovil posudek. Navíc podle ní měla zneužívat dominantního postavení podmiňováním uzavřít smlouvu o údržbě a podpoře systému kartového centra současným vypořádáním jiných právních vztahů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Brno - Firma eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv k pražské kartě opencard, nezneužila svého dominantního postavení na trhu. Dospěl k tomu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se případem zabýval na podnět Prahy od loňska, řekl ve čtvrtek mluvčí úřadu Martin Švanda.

"Podnět byl prošetřen a nebyly shledány důvody pro zahájení správního řízení," uvedl pouze Švanda. "S oficiálním sdělením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže včetně odůvodnění se musíme seznámit, jakmile nám bude doručeno," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. EMS už dříve označila podnět za absurdní a pochybení odmítla, rozhodnutí ÚOHS proto vítá. "Praha se snaží takovými kroky maskovat pochybení, která sama způsobuje," řekl mediální zástupce EMS Martin Opatrný.

Praha podle loňských vyjádření primátorky Adriany Krnáčové (ANO) tvrdila, že si EMS vynucuje nepřiměřené cenové podmínky a za údržbu a podporu systému požaduje víc peněz, než stanoví posudek, který si Praha nechala vypracovat. "Jako další forma zneužití dominantního postavení by mohlo být posouzeno podmiňování uzavření smlouvy o údržbě a podpoře systému kartového centra současným vypořádáním jiných právních vztahů," uvedla loni primátorka.

S projektem Opencard jsou spojeny problematické smlouvy z minulosti a řada soudních pří. Za projekt Opencard byl už v minulosti odsouzen k 3,5 roku vězení bývalý šéf magistrátního IT odboru Ivan Seyček za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obžalobě kvůli projektu Opencard čelí také deset bývalých radních Prahy včetně někdejších primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09).

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun. Karta měla mít celou řadu funkcí, nyní je ale především elektronickou tramvajenkou a průkazem do městské knihovny. Kartu má nahradit novinka zvaná Lítačka, kterou spravuje městská firma Operátor ICT. Software Prahu vyšel na asi 1,5 milionu korun, další náklady město dosud oficiálně nevyčíslilo. Vydávání Lítačky chtěla EMS zabránit, soud jí ale nevyhověl s vydáním předběžného opatření.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nehoda tramvaje a osobního vozu brzdí provoz na pražské Spartě

Nehoda tramvaje a osobního vozidla v ulici Milady Horákové u výjezdu z tunelu Blanka komplikuje pražskou dopravu. Osobní auto se převrátilo na střechu, nehoda si vyžádala dva zraněné. Nehoda se stala krátce po poledni, na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému. Vyplývá to z vyjádření pražské policie a hasičů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy