Schváleno: Praha odešle ministerstvu nové znění stavebních předpisů

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 9. 2015 14:44
Praha během úterý pošle ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) nové znění pražských stavebních předpisů (PSP). Rozhodli o tom pražští radní. Nechala je vypracovat primátorka Adriana Krnáčová (ANO), původně je měl v gesci její náměstek Matěj Stropnický (SZ), tomu je ale nechala odebrat. To rozpoutalo krizi v koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Krnáčové verzi PSP schválila rada na začátku srpna, do 31. srpna pak měly radnice, magistrátní odbory či profesní komory čas na vznesení připomínek. Celkem jich přišlo 2202.
Adriana Krnáčová a Matěj Stropnický.
Adriana Krnáčová a Matěj Stropnický. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Praha odpoledne pošle ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) nové znění pražských stavebních předpisů (PSP). Rozhodli o tom pražští radní.

Novou verzi předpisů nechala vypracovat primátorka Adriana Krnáčová (ANO), původně je měl v gesci její náměstek Matěj Stropnický (SZ), tomu je ale nechala odebrat. Rozpoutalo to krizi v koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

"Stavební předpisy považuji za jeden ze tří klíčových prvků pro regulaci výstavby a přirozený rozvoj hlavního města. Doufám, že jsme problém PSP dnes definitivně vyřešili. Návrh dokumentu připravila má kancelář společně s Institutem plánování a rozvoje a vycházeli jsme z materiálu pana architekta Hniličky pro exprimátora Hudečka. Nejde o zásadní změnu, jen jsme odstranili výtky ministerstva," uvedla Krnáčová.

Předložený text podle ní odstraňuje zásadní nedostatky, které ministerstvo městu vytýkalo, například špatně řešené požadavky na proslunění a osvětlení a chybějící notifikaci Evropskou komisí.

Celkem 2202 připomínek

Krnáčové verzi PSP schválila rada na začátku srpna, do 31. srpna pak měly radnice, magistrátní odbory či profesní komory čas na vznesení připomínek.

"Ve stanovené lhůtě bylo doručeno celkem 69 podání, která obsahovala celkem 2202 připomínek. Z celkového počtu připomínek bylo 805 připomínek označeno jako zásadní," píše se v materiálu.

Město chce zaslat připomínkovanou verzi ministerstvu ve středu 16. září, souladu s názorem ministerstva chce dosáhnout do 23. října. K notifikaci Evropské komisi chce PSP Praha poslat 26. října.

Náměstek Stropnický na úterní konferenci ředitelů projektových společností, konané současně s veletrhem For Arch, prohlásil, že město pošle nové předpisy MMR hned odpoledne. "Doufáme, že MMR nevyužije celou lhůtu a umožní nám předpisy co nejrychleji poslat EK k notifikaci," uvedl Stropnický. Případné dílčí připomínky ministerstva lze podle něj do PSP zapracovat.

MMR se zatím k stavebním předpisům vyjadřovat nechce. "Nejprve se musíme důkladně seznámit s tím, co nám Praha pošle. Následně z toho dovodíme, zda splnila podmínky, které jí MMR dalo při pozastavení platnosti PSP letos v lednu," uvedl náměstek ministryně pro veřejné investování Jan Blecha.

Návrh PSP původně připravoval Stropnický, jeho verzi už městské části připomínkovaly. Na začátku srpna mu je ale rada odebrala z gesce a schválila verzi předloženou primátorkou, verze musela být znovu připomínkována.

Spory kolem předpisů vedly až k roztržce v magistrátní koalici. O primátorčině protinávrhu rada dopředu nevěděla. ANO a ČSSD vyzvaly Trojkoalici, aby Stropnického odvolala. Ta odmítla.

Piráti: Nestojí za nimi primátorka

Zastupitelský klub Pirátů následně přišel s tvrzením, že PSP nevznikly v sekretariátu primátorky, jak Krnáčová tvrdila.

Ta to odmítla, pouze přiznala, že její verze vychází z původního znění, které připravil bývalý primátor Tomáš Hudeček a kterému ministerstvo pozastavilo v lednu účinnost.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby.

Účinnost původních stavebních předpisů v lednu na 15 měsíců pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. Praha má své stavební předpisy jako jediné město v ČR již více než 100 let.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy