Ubodal ženu, pak si sám vykopal hrob, soud mu potvrdil trest

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2015 15:37
Trest mu ve středu potvrdil Vrchní soud v Praze, který zamítl mužovo odvolání. Muž trpící paranoidní psychózou se k vraždě matky své družky přiznal, myslel si prý, že se ho sama snaží zabít.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Tomáš Dubský, který v pražském bytě pořezal přítelkyni v obličeji a ubodal její matku, si odpyká 17 let vězení a musí se léčit v ústavu.

Trest mu ve středu potvrdil Vrchní soud v Praze, který zamítl mužovo odvolání. Dubský se k vraždě přiznal, myslel si prý, že se ho družčina matka sama snaží zabít. Lékařka mu těsně před činem doporučila, aby nastoupil do ústavu kvůli paranoidní psychóze, což však neudělal.

Zásadní otázkou, kterou soudy v této kauze řešily, byla Dubského příčetnost v době činu. Znalci došli k tomu, že muž příčetný navzdory svému bludu byl, a odvolací senát se k jejich názoru připojil.

"Pokud 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy dospěla k závěru, že ovládací a rozpoznávací schopnosti nebyly vymizelé, pak máme tento závěr za správný. Obžalovaný byl v době páchání trestné činnosti trestně odpovědný," konstatoval soudce Jiří Lněnička.

Dubský zaútočil na družčinu osmapadesátiletou matku ve společně obývaném malešickém bytě v květnu 2010. Po hádce ji nejdřív udeřil pěstí do obličeje a poté ji kuchyňským nožem osmkrát bodl do krku. Žena vykrvácela, její smrt urychlilo to, že vdechla krev do plic.

Šest řezných ran v obličeji

Muž pak v bytě údajně počkal na příchod přítelkyně, kterou strhl na zem a odtáhl do jednoho z pokojů, kde ji kopal, škrtil, několikrát uhodil a nakonec šestkrát řízl do tváře - prý proto, aby se po rozchodu s ním už nelíbila žádnému dalšímu muži.

Žena, která si při pohledu na zakrvácený nůž nejprve myslela, že její partner vaří rajskou, skončila v nemocnici a následně na psychoterapii. "Následky, které si ponese, zřejmě budou dlouhotrvající - a to jak zohyzdění, tak i psychické problémy," upozornil soudce.

Podle znalců se u Dubského před činem rozvinula paranoia v souvislosti s tím, že byl řadu let závislý na psychofarmakách, kterými léčil své záchvaty paniky. Po vraždě a po napadení přítelkyně si v lesích u Pyšel vykopal hrob a lehl si do něj.

Poté, co si ho všiml kolemjdoucí, skončil Dubský v léčebně. Tam pobývá s přestávkou sedmiměsíčního pobytu ve vazbě doposud. Soudního zasedání se na vlastní žádost nezúčastnil.

Hrozil mu až výjimečný trest

Dubského obhájce ve středu trval na vypracování nového ústavního posudku, který by se vyjádřil k tomu, zda je jeho klient vůbec schopen zúčastnit se trestního řízení. "Subjektivně se cítí velice nedobře," uvedl. Soud však na jeho návrh nepřistoupil.

Dubskému hrozil za vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem a za těžké ublížení na zdraví až výjimečný trest, tedy i doživotí.

Vzhledem k tomu, že soud mu vedle odnětí svobody uložil i ústavní léčení, by se muž neměl dostat na svobodu dříve, než už nebude představovat nebezpečí pro společnost. Pozůstalým po zavražděné musí zaplatit 600 tisíc korun, dalších 50 tisíc dluží pojišťovně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy