Tunisan v Praze navlékl bezdomovce do kostýmu pandy a vybíral od turistů peníze

Domácí Domácí
18. 11. 2019 14:25
Pražští strážníci zadrželi dalšího člověka, který se snažil obejít zákaz vystupování ve zvířecích převlecích. Muž z Tuniska si na tuto práci totiž "najal" bezdomovce, kterého oblékl do kostýmu pandy a pak sám vybíral peníze od lidí, kteří se s ní chtěli vyfotit.
Nová strategie buskingu | Video: Policie ČR

"Vynalézavý Tunisan si najmul muže bez domova za 100 korun a navlékl ho do kostýmu obří pandy. K veřejnému vystoupení mu vybral turisticky atraktivní Karlovu ulici. Nějak ho však zapomněl upozornit na fakt, že je tato produkce v Praze zakázána. 'Podnikatel' pak sám turisty lákal na focení s pandou a vybíral za to poplatek," popsala Irena Seifertová z pražské městské policie.

Strážníky na věc upozornil kolemjdoucí v sobotu večer prostřednictvím tísňové linky. Přestupek muže v kostýmu vyřešili na místě pokutou 200 korun. "Organizátora a výběrčího v jedné osobě budou oznamovat správnímu orgánu, který bude posuzovat, zda je za přestupek také odpovědný," dodala Seifertová.

Podle městské policie není podobné pouliční umění jen záležitostí jednotlivců, ale také organizovaných skupin, nejčastěji Rusů či Ukrajinců. "Těmto 'podnikatelům' se novela vyhlášky týkající se buskingu v Praze moc nelíbí. Proto hledají další cesty, jak vydělat peníze," uvedla policie.

Zákaz vystupování ve zvířecích kostýmech je součástí vyhlášky o pouličním umění, jejíž nová verze platí od poloviny letošního října. Za zhruba měsíc platnosti zákazu strážníci řešili 15 případů. Ve dvou případech uložili pokutu na místě, ostatní porušení řešili domluvou či oznámením.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy