reklama
 
 

Tunel na magistrále je relikt minulosti, v Praze nebude

20. 6. 2013 19:20
Rozhodli o tom pražští zastupitelé, plán vznikl za primátora Béma

Praha - Pražští zastupitelé rozhodli, že Severojižní magistrála definitivně nepovede v centru města tunelem.

Zastupitelé vzali na vědomí nesouhlas Prahy 1 a 2 a zastavili pořizování změny územního plánu, která by stavbu tunelů umožnila.

Tunely na magistrále měly stát 12 miliard korun a plán na jejich výstavbu vznikl v roce 2008 za exprimátora Pavla Béma. Zastavení změny schválila na konci dubna rada hlavního města.

"Je to z architektonického, dopravního i finančního hlediska nesmyslné. Je to relikt minulosti, na který Praha stejně nemá peníze," řekl primátor Tomáš Hudeček.

Proti tunelu, který by vedl od garáží Slovan k Nuselskému mostu, se postavily radnice Prahy 1 a 2, stejně tak například magistrátní odbor dopravy a ministerstvo kultury.

"Návrh předložené celoměstsky významné změny není zasazen do širšího kontextu humanizace severojižní magistrály," kritizovala projekt radnice Prahy 2. Magistrátní odbor dopravy zase uvedl, že je pro něj přijatelná pouze varianta krátkého tunelu za Muzeem.

Město se tak vydá směrem "humanizace magistrály". To znamená, že například ubudou jízdní pruhy nebo přibudou křižovatky. Město má čtyři studie, z nichž vybere jednu a podle ní bude v budoucnu postupovat. Návrhy bude posuzovat komise složená z náměstků primátora a dopravních odborníků, která vybere finální podobu.

Za úpravy celé magistrály od Spořilova po začátek Hlávkova mostu v Praze 7 dá podle Hudečka řádově jednotky miliard.

Po magistrále v centru města projede denně až 100 tisíc aut. Vybudována byla postupně v letech 1973 až 1980.

autor: ČTK | 20. 6. 2013 19:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama