Tunel na magistrále je relikt minulosti, v Praze nebude

ČTK ČTK
20. 6. 2013 19:20
Rozhodli o tom pražští zastupitelé, plán vznikl za primátora Béma
Severojižní magistrála
Severojižní magistrála | Foto: ČTK

Praha - Pražští zastupitelé rozhodli, že Severojižní magistrála definitivně nepovede v centru města tunelem.

Zastupitelé vzali na vědomí nesouhlas Prahy 1 a 2 a zastavili pořizování změny územního plánu, která by stavbu tunelů umožnila.

Tunely na magistrále měly stát 12 miliard korun a plán na jejich výstavbu vznikl v roce 2008 za exprimátora Pavla Béma. Zastavení změny schválila na konci dubna rada hlavního města.

"Je to z architektonického, dopravního i finančního hlediska nesmyslné. Je to relikt minulosti, na který Praha stejně nemá peníze," řekl primátor Tomáš Hudeček.

Proti tunelu, který by vedl od garáží Slovan k Nuselskému mostu, se postavily radnice Prahy 1 a 2, stejně tak například magistrátní odbor dopravy a ministerstvo kultury.

"Návrh předložené celoměstsky významné změny není zasazen do širšího kontextu humanizace severojižní magistrály," kritizovala projekt radnice Prahy 2. Magistrátní odbor dopravy zase uvedl, že je pro něj přijatelná pouze varianta krátkého tunelu za Muzeem.

Město se tak vydá směrem "humanizace magistrály". To znamená, že například ubudou jízdní pruhy nebo přibudou křižovatky. Město má čtyři studie, z nichž vybere jednu a podle ní bude v budoucnu postupovat. Návrhy bude posuzovat komise složená z náměstků primátora a dopravních odborníků, která vybere finální podobu.

Za úpravy celé magistrály od Spořilova po začátek Hlávkova mostu v Praze 7 dá podle Hudečka řádově jednotky miliard.

Po magistrále v centru města projede denně až 100 tisíc aut. Vybudována byla postupně v letech 1973 až 1980.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy