Tunel Blanka opět ožil, Metrostav se vrátil na stavbu

Domácí Domácí
30. 4. 2014 10:13
Znovuzahájení prací na tunelovém komplexu mu nařídil soud, vše musí stihnout do pěti měsíců.
Tunel Blanka.
Tunel Blanka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Stavební firma Metrostav ve středu ráno po téměř pěti měsících obnovila stavbu tunelového komplexu Blanka. Nařídil jí to soud. Ten řeší neshody společnosti s Prahou od konce loňského roku, obě strany se přou kvůli neproplaceným fakturám.

Na celém tunelu zbývá dodělat práci asi za miliardu korun, celá stavba by měla být dokončena v září.

Dělníci začali na Blance pracovat kolem šesté hodiny ranní. Začali rozebírat pevné zábrany, které chránily vstupy do tunelu. "Nastoupí geometři, kteří začnou zaměřovat značky pro vodorovné značení. Až pak přijedou strojaři značit. Dál se budou dodělávat zbytky keramických obkladů nebo zalívat spáry v asfaltu," řekl serveru iDNES.cz mluvčí Metrostavu František Polák.

Foto: Ludvík Hradilek

Kromě úprav samotného tunelu čeká Metrostav stavba také na povrchu, nejvíce práce zbývá na Trojském mostě a na nových křižovatkách.

Od doby, kdy se stavba na tunelu zastavila, podle Poláka nedošlo k žádným škodám, technici Metrostavu totiž celou stavbu minimálně dvakrát denně procházeli. "Až bude hotovo, tak se stavba bude hlídat sama pomocí různých čidel na kanalizacích, odvodňovacích systémech a čerpadlech. Bude tam automatika, která si bude povídat s dispečinkem. To tam dnes není, proto se to muselo hlídat," dodal mluvčí.

Smlouvy platí, rozhodl soud

Metrostav přerušil práce na Blance 7. prosince 2013 kvůli neproplaceným fakturám od hlavního města. Od toho požadoval 2,7 miliardy korun. Praha jako investor navíc neschválila další postup prací a tvrdila, že peníze na faktury sice má, hledá ale zákonnou cestu, jak je uhradit. Do arbitráže vstoupila také  kvůli obavě, že jsou smlouvy s Metrostavem neplatné.

Před pár dny se ovšem cesta k dokončení tunelu opět otevřela. Arbitři totiž rozhodli, že Praha musí zaplatit zhruba 4 miliardy korun, mimo jiné právě za faktury z minulosti, s jejichž proplacením váhala.

Část z dlužných peněz už přišla Metrostavu v pondělí na účet. Metrostavu soud uložil, že musí opět začít stavět a vše musí navíc stihnout do pěti měsíců. Smlouvy podle soudu platí.

Podle všech předpokladů by tak měla Blanka začít fungovat v září, neoficiálně se ale však hovoří o tom, že tunel zahájí provoz až na konci roku. Celá stavba, která město vyjde na 36 milionů, měla být původně hotová už v roce 2011 a město za ni původně mělo zaplatit o deset miliard méně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy