Trolejbusy mají v Praze svůj pomník. Vznikl u Orionky

Michal Kalina
6. 10. 2010 12:17
U bývalé točny trolejbusů vznikne vzpomínková zastávka

Praha - Historii trolejbusové dopravy v Praze bude připomínat netradiční pomník - trolejbusová zastávka.

Vznikla u Orionky a slavnostně bude odhalena v pátek. Městská část Praha 10 přistoupila s instalací zastávky i k výrazné proměně dosud nevábné betonové plochy.

Společnost pro pražskou trolejbusovou dopravu chce při té příležitosti upozornit na význam případného obnovení této ekologické dopravy v hlavním městě. Podle nich byla zavržena kvůli nevhodným plánovacím rozhodnutím.

"S ohledem na životní prostředí a ekonomiku provozu se o zavedení trolejbusů zajímá řada významných evropských měst, jmenujme např. Leeds, Veronu, Helsinki či Lipsko. Propagací myšlenky čistého a tichého městského provozu se nově zabývá mezinárodní sdružení TROLLEY, které usiluje o využití evropských grantů," vysvětlil předseda společnosti Jiří Krautwurm.

Poslední trolejbus linky 51 odsud odjel na Strahov před bezmála čtyřiceti lety - v roce 1972.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy