Trojkoalice k odvolání Stropnického: Ultimáta odmítáme

Lukáš Prchal Lucie Stuchlíková ČTK Lukáš Prchal, Lucie Stuchlíková, ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2015 23:41
Po konci náměstka Matěje Stropnického volá ANO a ČSSD. Podle primátorky je hlavní překážkou v pokračování pražské koalice. Podle zelených však mají tyto snahy odvést pozornost od skutečných problémů.
Matěj Stropnický
Matěj Stropnický | Foto: DVTV

Praha - Pražská Trojkoalice odmítá, aby jí koaliční partneři dávali ultimáta. Reagovala tak na požadavek ANO a ČSSD na odvolání náměstka  Matěje Stropnického (Trojkoalice - SZ).

Ten je podle pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) hlavní překážkou v pokračování magistrátní koalice. Jmenovitě Stropnického se ale klub Trojkoalice nezastal.

"Trojkoalice trvá na věcné argumentaci a plnění programových priorit, především schválení nulové tolerance hazardu, změně financování městských částí a řešení sporných otázek v agendě územního rozvoje,“ uvedl Matěj Stropnický na svém facebookovém účtu po pondělním jednání Trojkoalice.

Zelení původně požadovali, aby se v usnesení výslovně uvádělo, že Trojkoalice nesouhlasí s koncem Matěje Stropnického. Někteří členové se ale za zeleného náměstka odmítli takto otevřeně postavit, a tak nakonec pasáž z usnesení zmizela.

"Názory se různily, takže jsme přijali takové kompromisní usnesení. Nám se hlavně nelíbil ten ultimativní tón, s jakým na nás ANO a ČSSD nastoupilo," vysvětlila to radní za Starosty a nezávislé Jana Plamínková. Právě Starostové jsou nejhlasitějšími kritiky Stropnického v rámci Trojkoalice.

Budoucnost koalice je i tak nadále nejistá, na tahu je ANO a ČSSD. "Jde o požadavek koaličních partnerů, je tedy na nich, jak se s tím teď vypořádají," dodala Plamínková.

Spor v koalici eskaloval před dvěma týdny po jednání rady, kde primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odebrala z gesce Stropnickému pražské stavební předpisy.

Zelení: Výzva k odvolání Stropnického má odvést pozornost

O situaci na magistrátu jednalo v pondělí večer i předsednictvo pražské organizace Strany zelených.

"Zelení požadují navrácení Pražských stavebních předpisů do gesce náměstka primátorky Matěje Stropnického," řekl ČTK a České televizi po jednání Ondřej Mirovský.

"Jsme jednotní i v reflexi na to, jak silné bylo ultimátum našich koaličních partnerů. I to vedlo k tomu, že jsme byli natolik konsenzuální," dodal Mirovský. Výzva k odvolání Stropnického je podle zelených snahou odvést pozornost od skutečných problémů koalice.

Koaliční partnery budou zelení žádat, aby na dalších jednáních vznikl harmonogram, jak se budou plnit jednotlivé programové body, například regulace hazardu, financování městských částí nebo agenda územního rozvoje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy